Kış turizminin merkezi Uludağ’a nisan ortasında kar yağdı

Türkiye’nin en gözde kayak turizm merkezlerinden Uludağ’a nisan ayında da kar yağmaya devam ediyor. Kar kalınlığının bazı yerlerde 58 santimetreyi bulduğu Uludağ’da hava sıcaklığı eksilere düştü.

Her yıl kış sezonunda binlerce turisti ağırlayan Uludağ’da sezon kapanmış olsa da, kar yağışı yüzleri güldürdü. Kar kalınlığının 58 santimetreye ulaştığı bölgede, hava sıcaklığı ise en yüksek 3, en düşük ise eksi dereceler olarak ölçüldü.

Uludağ’ın eteklerinde bulunan dağ ilçeleri de kardan nasibini aldı. Nisan ayının ortasında ilçelerinde kar yağışını görenler şaşkına döndü. Geçtiğimiz sene de aynı şekilde yağan kar yağışıyla birlikte, Uludağ’da kar kalınlığı 88 santimetre olarak ölçülmüştü.

BARAJLARDAKİ DOLULUK ORANLARI YÜKSELİYOR

BUSKİ tarafından verilen verilere göre, Doğancı Barajı doluluk oranı yüzde 61’i görürken, Nilüfer Barajı ise yüzde 33 olarak ölçüldü. Kar ve yağmurların ilerleyen günlerde barajdaki su seviyesini daha yükseğe çekeceği tahmin edilmektedir.

Valilik yaptığı uyarıda kar yağışının şehir merkezinin yüksek kesimlerinde de görülebileceğini duyurdu. Valilikten yapılan açıklamada “Bursa’da devam eden yağışların, yarın da gün boyunca aralıklarla süreceği, bu geceden itibaren yüksek rakımlı yerlerde yer yer yoğun olmak üzere kar yağışı şeklinde gerçekleşeceği tahmin edildiğinden meydana gelmesi muhtemel buzlanma, don olayı, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır” dendi

Meteoroloji Genel Müdürlüğü ayrıca Bursa’da kuvvetli sağanak yağış uyarısında bulundu. Son hava tahmin raporlarına göre yarın ve cuma günü yağışların hafifleyeceği, hafta sonuyla birlikte tekrar sağanak yağışların geri geleceği açıklandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir