Kıbrıs’a 40. yıl hediyesi: Türk Tarih Kültür Ve Milli Mücadele Müzesi açıldı

KKTC’nin kuruluşunun 40’ncı yıl dönümünde Etimesgut Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Kıbrıs Türk Tarih Kültür ve Milli Mücadele Müzesi hizmete açıldı. Müzede Oğuz Kağan’dan Bülent Ecevit’e Fazıl Küçük’ten Rauf Denktaş’a Kıbrıs tarihine yön veren 51 ismin heykeli yer alıyor.

Lefkoşa'da Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT) yerleşkesi ilçesinde yer alan müzenin açılışına Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel'in yanı sıra K.K.T.C Cumhurbaşkanı Ersin Tatar,  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz,  TBMM Başkan Vekili Bekir Bozdağ,Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak, Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu, Etimesgut İlçe Kaymakamı Naci Aktaş ve Etimesgut Belediye Meclis üyeleri ve KKTC devlet erkanı katıldı.

TARİHE IŞIK TUATACAK

Açılışta konuşan Yılmaz,  “Kıbrıs’ta Türk tarihinin, bugünlere ışık tutacak şekilde ele alınması, bu alanda eserlerin teşvik edilmesi ve tarih öğreniminin iyileştirilmesi, Kıbrıs Türk halkı adına son derece kıymetlidir.” dedi. Yılmaz, Kıbrıs’ta köklü Türk tarihinin yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması için öncülük eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli başta olmak üzere Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel ve emeği geçen tüm teknik kadrolara şükranlarını sundu. Ersin Tatar da Etimesgut Türk Tarih Müzesini ziyaretlerindeBöyle bir müzenin Kıbrıs’a da yapılmasını talep ettiğini hatırlatarak “Kuruluşunun 40. yılında böyle anlamlı bir müzeyi kazandıran Enver Başkan’a teşekkür ediyorum” dedi.

KIBRIS TARİHİ TEK MEKANDA

Başkan Demirel de yaptığı konuşmada şunları kaydetti:  “Gerekli onay ve izin ve planlamaların ardından 2 yıl içerisinde müzeyi tamamlayarak KKTC’nin kuruluşunun 40. Yıldönümünde hizmete açıyoruz. Müze içerisinde Kıbrıs Türk Tarihini anlatan Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere; Oğuz Kağan’dan Osmanlı Dönemi ve yakın tarihimize kadar toplamda 51 heykel yer almaktadır.

Müzemizde; Kıbrıs Fatihi 2. Selim'den Lala MustafaPaşa’ya, KKTC’nin kurucu liderleri Dr. Fazıl Küçük'ten, İlk Cumhurbaşkanı merhum Raif Rauf Denktaş’a 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nı başlatan dönemin Başbakanı merhum Mustafa Bülent Ecevit’ten, merhum Necmettin Erbakan’a, Kıbrıs Barış Harekatı'nı emir komuta eden generallerimize, Mücahit kadınlarımıza, bereketçilerimize, ilk hava şehidimiz Pilot Yüzbaşı Cengiz Topel'e kadar Kıbrıs tarihine yön veren Devlet adamları ve önemli kişilerin heykelleri sergilenmektedir. Müzemizde heykellerin yanı sıra Rauf Denktaş’ın Kıbrıs’a gizlice ulaştığı sandal, Barış Harekatı'nda kullanılan silah ve mühimmatlar, halkın kendi yaptığı silah ve mühimmatlar, TMT’nin tarihine ışık tutan bilgi, belge ve fotoğraflar, resimler ve bilgi panoları ile Kıbrıs kültürünün bir parçası olan kapı oymaları da yer almaktadır".

MÜZENİN AMACI

Demirel müzenin amacının Kıbrıs Türk Tarihini ve kimliğini, haklı bağımsızlık mücadelesini gelecek nesillere aktarmak olarak açıklayarak, “Çocuklarımız ve gençlerimiz, Kıbrıs tarihini görerek, dokunarak, hissederek daha iyi anlamalarını sağlayacaktır. Müzemiz Kıbrısımızın Uluslararası görünürlülüğünü artırırken, KKTC’nin tanınmasına da katkı sağlayacaktır. Bu müze kültürel donatılarıyla aynı zamanda bir bilim, sanat, kültür ve eğitim yuvası olacaktır. Etimesgut’da bulunan Türk Tarih Müzemizde Ergenekon’dan günümüze Türk Tarihi’nin 3000 yıllık zaman aralığı anlatılırken, Kıbrıs’ta açtığımız bu müzemizde ise Kıbrıs tarihine ve haklı mücadelesine geniş bir parantez açıyoruz” şeklinde konuştu.Konuşmaların ardından Demirel müzeyi gezdirerek bilgi verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir