Kerpiç evleriyle Konya’nın sanatçı köyü

Şehir yaşamının stresinden uzaklaşmak amacıyla Konya’nın Hüyük ilçesine kurulan, birçok sanatçının da evinin bulunduğu Sonsuz Şükran Köyü’ne ilgi artıyor.

Konya’nın Hüyük ilçesinde, birçok ünlü ismin evinin bulunduğu Sonsuz Şükran Köyü, sunduğu doğal ve huzurlu ortam nedeniyle yoğun ilgi görüyor.

30 kerpiç evin bulunduğu köyde, büyükşehirlerde yaşayan tiyatro, sinema ve edebiyat dünyasından 21 sanatçı için yeni kerpiç evler inşa ediliyor.

KERPİÇ EVLERİYLE KONYA’NIN SANATÇI KÖYÜ

Başta İstanbul olmak üzere, şehir merkezlerindeki beton binalar arasında süren hayatlarına, yaz aylarının gelmesiyle ara veren sanatçılar, en fazla iki katlı toprak evlerin yer aldığı, doğal ortamıyla göz kamaştıran köyde stresten uzak yaşam sürüyor.

EV SAYISI HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

Sonsuz Şükran Köyü’nün kurucusu yönetmen ve yapımcı Mehmet Taşdiken, köydeki ev sayısının yakın zamanda 51’e ulaşacağını söyledi.

Taşdiken, 10 yıl önce ilginin her geçen gün arttığını belirterek, şöyle konuştu:

“Şu anda köyümüzde 30 evimiz var. Bu kerpiç yapıların sayısını, 21 daha ekleyerek 51’e çıkarmayı planlıyoruz. Bu topraklara Türkiye’nin değişik yerlerinden, özellikle İstanbul’dan 21 kültür ve sanat insanı daha getiriyoruz. Buradan Konya’ya aşağı yukarı 90 kilometre mesafe var. Yol çok güzel ve bir saatte Konya merkezden buraya gelinebiliyor. Beyşehir Gölü’ne 5 kilometre mesafemiz var. Son zamanlarda giderek artan bir ziyaretçi ilgisi var ve bu katlanarak büyüyor. Türkiye’nin başka başka yerlerinden insanlar merak edip yöreye geliyor. Geldikleri yerlerde hep kendi hatıralarını, nenelerini, dedelerini, çocukluklarını arıyorlar. Bu bizi de duygulandırıyor doğrusu.”

“AMACIMIZ, KÜLTÜRÜMÜZÜ YAŞATABİLECEK BİR ALAN YARATMAK”

Köyü kurarken hem doğal ortam özlemini gidermeyi hem de Anadolu’nun kültürüne sahip çıkmayı amaçladıklarını anlatan Taşdiken, kalıplaşmış durumların dışına çıkmak gerektiğini savundu.

Toprak ve doğanın gücüne inandığını söyleyen Taşdiken, “Turizm, kültür deyince akıllara sıradan, kalıplaşmış şeyler geliyor. Toprağınıza, kültürünüze, tarihinize sadakatiniz varsa ve zihninizi de biraz yenilikçi olmaya zorlarsanız, bu değerlerin tüm insanlık tarafından çok önemsendiğini, çok değerli bulunduğunu, görülmek istendiğini göreceksiniz. Biz burada bir turizm alanı açıp para kazanma niyetiyle yapmadık burayı. Burada birinci amacımız, tarihimizi ve kültürümüzü yaşatabilecek bir alan yaratmak, köy yaşamıyla şehrin gürültüsünden, hava kirliliğinden, stresinden uzaklaşmak. Fakat ilerleyen süreçte birkaç tane turistik işletmeyle bölgenin turizmde güçlenmesini, kültürünün, tarihinin yaşatılmasını sağlayabiliriz” dedi.

Şükran Köyü’nü kurdukları günden bu yana yerleşim merkezinde düzenledikleri çeşitli festival, etkinlik ve faaliyetler düzenlediklerini belirten Taşdiken, sanatçılarla köylüleri bir araya getirmeye devam etmek istediklerini vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir