Kazankaya Kanyonu turizme kazandırılıyor

Yozgat’ın Aydıncık ilçesinden başlayıp, Çorum’un İncesu köyüne kadar uzanan 12 kilometrelik Kazankaya Kanyonu’nun turizme kazandırılması için çalışmalar sürüyor.

Her dönem yoğun ziyaretçi ağırlayan Kazankaya Kanyonu, yapılacak çalışmalar sonrası bölge turizmine kazandırılacak.

“Kanyon, yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası haline gelecek”

Kazankaya Kanyonu’nun turizme kazandırılması için Yozgat Valiliği, Aydıncık Belediyesi ve Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN) çalışmalarını sürdürüyor.

Kanyonun tarihi ve doğal güzellikleri bozulmadan 12 kilometrelik alanda yürüyüş yolları, tırmanış parkurları, seyir tepesi, gözetleme kuleleri ve konaklama yerleri yapılacak.

Kazankaya Kanyonu’nun kent turizmi açısından önemli bir potansiyel olduğunu belirten Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan, “Kazankaya Kanyonu bizim oluşturmak istediğimiz turizm konsepti içerisinde bir etap müthiş bir doğal güzellik ve endemik alan. İnşallah buranın doğal yapısını bozmaksızın bir kısım yürüyüş, konaklama ve gezi alanları ile daha doğal ve gezi amaçlı turizme kazandırmak istiyoruz. Kazankaya Kanyonu coğrafi ve yapısı itibarıyla dağ keçilerinin yaşam alanına uygun bir alan. Eğer biz orada doğal ortamında dağ keçilerini yetiştirebilir ve orada çoğalmalarını sağlayabilirsek oraya ayrı bir güzellik katacak. Uygun görülmesi halinde de Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğümüz bu alanda da dağ keçileri sürüsü yetiştirmeye başlayacak.”  ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir