Karadeniz’in gözde rotası: Çal Mağarası

Doğu Karadeniz’in ve Trabzon’un en önemli turizm destinasyonları arasında yer alan Çal Mağarası, yılın ilk 4 ayında 12 bin 785 turiste ev sahipliği yaptı  

Dünyanın en uzun mağaralarından Çal Mağarası; 8 milyon yılda oluştuğu tahmin edilen sarkıt ve dikitleri, zaman zaman 1,5 metre derinliğe ulaşan deresi, şelaleleri ve göletleriyle turistlerin Karadeniz rotasında ilk sıralarda yer alıyor.

Adrenalin tutkunlarını uğrak rotası

Deniz seviyesinden 1050 metre yükseklikte yer alan ve yaklaşık 23 yıldır bölge turizmine katkı sağlayan mağara, yer altını keşfe çıkan adrenalin tutkunları için farklı bir rota oluşturuyor.

Yaklaşık 1 kilometrelik bölüm gezilebiliyor

Yer altında olmasına rağmen vadide yüründüğü hissi veren mağaradan geçen derenin derinliği ise mevsimsel olarak değişiyor. Şu ana kadar 8 kilometre uzunluğuna kadar ulaşılabilen ancak birçok kısmı halen tam keşfedilemeyen mağarada yaklaşık 1 kilometrelik bölüm gezilebiliyor.

“Bu yılın turizm sezonuna güzel başlangıç yapıldı”

Kültür ve Turizm Bakanlığı Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın (TGA) da katkılarıyla bu yılın turizm sezonuna güzel başlangıç yapıldığını vurgulayan İl Kültür ve Turizm Müdürü Tamer Erdoğan, şöyle konuştu:

“Zengin tarihi dokusuyla öne çıkan Ayasofya, Sümela Manastırı’nın mistik atmosferi ve doğal güzellikleriyle ünlü Uzungöl, Çal Mağarası gibi önemli turistik noktalar, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmekte ve bölgeye canlılık katmakta. Bununla birlikte Trabzon’un misafirperver halkı ve lezzetli Karadeniz mutfağı da ziyaretçilere unutulmaz deneyim sunmakta. Bu kapsamda Trabzon’un turizm sezonundaki bu iyi başlangıcı, bölgenin turizm potansiyelinin ve çekiciliğinin önümüzdeki zamanlarda daha da artarak devam edeceğinin göstergesidir.”

“Ziyaretçi sayısı yaklaşık yüzde 26 arttı”

Erdoğan, Çal Mağarası’nın bu noktada öne çıktığına işaret ederek, “Çal Mağarası’nı ülkemizin ve dünyanın birçok farklı bölgesinden çok sayıda kişi ziyaret etmektedir. Ziyaretçilerimizin büyük bir kısmını ülkemizin farklı bölgelerinden ve Körfez ülkelerinden gelen misafirler oluşturmakta.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir