Kapadokya yeni yıla hazırlanıyor!

Tarihi ve doğal güzellikleriyle her yıl milyonlarca turist ağırlayan Kapadokya’da 2024’te de ziyaretçi sayısının artması bekleniyor

“Kapadokya yeni yılda rekorunu aşmaya hazırlanıyor”

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Kapadokya, tur etkinlikleri ve büyüleyici doğasıyla dört mevsim ziyaretçi ağırlıyor.

2023’ün 11 aylık sürecinde yaklaşık 4 milyon 500 bin ziyaretçi ağırlayan bölgedeki turizmciler, yeni yılda turist sayısının artmasını hedefliyor

“Otellerde yüzde 90’lara yakın doluluğu yakaladık”

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Üyesi Talip Aldemir, “Turizmciler olarak 2023 yılının iyi bir yıl olduğunu düşünüyoruz, sayılar da zaten bize bunu gösteriyor. 2024’e girerken yılbaşı ile Kapadokya bölgesindeki otellerde yüzde 90’lara yakın doluluğu yakaladık. Bunu, 2024’ün göstergesi olarak kabul ediyoruz. Önümüzdeki yılda olağanüstü bir durum olmadığı takdirde bunun da üstüne çıkarak turizmde yeni rekorlar kıracağımızı ve ülke ekonomisine büyük katkılar sağlayacağımızı düşünüyorum. Eğer deniz, kum, güneş turizminden bahsedersek dünyanın her tarafında bulabiliriz ya da 60 yıllık, 500 yıllık, 1000 yıllık birçok yapıt görebiliriz. Ama burada 60 milyon yıllık bir tarih var, doğa oluşumları var ve birçok aktivitenin yapılabildiği bir bölgedeyiz. Burada dünyanın hiçbir yerinde olmayan apayrı bir tarih yatıyor.” dedi.

“Gelecek yıla daha fazla yoğunluk bekliyoruz”

Bölgedeki turizmcilerden Fatmanur Cingil ise Cumhuriyet’in 100’üncü yılını rekorla kapatmanın heyecan ve onurunu yaşadıklarını belirterek, “2023 yılı önceki yıllara göre daha yoğun geçti. Özellikle yaz sezonu yoğunluk arttı. Bu yıl bize ilaç gibi geldi, yükselişe geçtik. Gelecek yıla daha fazla yoğunluk bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir