THY Torino seferlerine başladı! Şehri keşfetmenin şimdi tam vakti

Türk Hava Yolları’nın (THY), İtalya’daki dokuzuncu uçuş noktası Torino şehri oldu. İtalya’da Bari, Bergama, Bolonya, Milano, Roma, Katanya, Napoli ve Venedik’e halen sefer düzenleyen THY’nin ülkedeki uçuş noktası sayısı Torino seferlerinin başlamasıyla birlikte 9’a ulaştı.

THY’den İtalya’ya yeni rota

THY’nin ilk seferi İGA İstanbul Havalimanı’ndan bugün saat 12.00’de gerçekleştirildi. 101 yolcusuyla kalkış yapan ilk uçuşa THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, THY Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Olmuştur, basın mensupları ve yolcular katıldı.

9 noktaya uçuyor

THY Basın Müşavirliğinden yapılan açıklamaya göre, bugün itibarıyla İstanbul Havalimanı ve Torino Havalimanı arasında gerçekleşecek uçuşlar, haftanın 7 günü karşılıklı olarak icra edilecek. Torino’dan İstanbul’a doğrudan erişim imkanı sunan uçuşlar sayesinde yolcular, İstanbul üzerinden 349 farklı noktaya seyahat etme imkanı bulacak.

“Misafirlerimize Torino’yu THY aracılığıyla deneyimleme fırsatı sunacağız”

Konuya ilişkin açıklama yapan THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, “Torino’yu dünyanın 349’uncu ve İtalya’nın dokuzuncu noktası olarak, geniş uçuş ağımıza katmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu hat ile İtalya ile bağlarımızı güçlendirecek ve dünyanın dört bir yanından gelen misafirlerimize İtalya’nın tarihi başkenti olan Torino’yu Türk Hava Yolları ayrıcalığıyla deneyimleme fırsatı sunacağız. Bu hattın bayrak taşıyıcımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi.

İtalya’nın gözdesi

İtalya’nın endüstriyel ve kültürel anlamda önemli bir merkezi olarak bilinen Torino; sanayi, moda, otomotiv ve teknoloji gibi sektörlerde öne çıkıyor. Otomotiv devlerinin fabrikalarının yer aldığı şehir, aynı zamanda İtalya’yı Avrupa’ya bağlayan ulaşım merkezi konumunda bulunuyor.

Torino’ya ne zaman gidilir?

Yılın her dönemi farklı güzellikler sunan Torino’ya dilediğiniz vakitte seyahat planlayabilirsiniz. Kışları karasal iklime yakın sert bir havanın görüldüğü Torino’yu bu mevsiminde ziyaret ederek kayak merkezlerinde keyifli vakit geçirebilir, aynı zamanda bu zamanlarda daha sakin olan tarihi mekanları ziyaret edebilirsiniz. Torino’ya yaz mevsiminde seyahat planlarsanız şehrin tarihi ve doğal güzelliklerini doyasıya gezebilir, İtalya mutfağının eşsiz lezzetleriyle gezinizi tatlandırabilirsiniz.

Torino’nun tarihi ve turistik durakları

İtalya Birliği’nin ilk başkenti olan Alpler manzaralı sanayi kenti Torino, zengin tarihi ve kültürel mirasıyla seyahat tutkunlarının gözde destinasyonları arasında yer alıyor.

Sinema Müzesi

Torino’nun Eyfel Kulesi olarak nitelendirilen Sinema Müzesi, ihtişamlı mimarisiyle göz kamaştırıyor. Torino silüetinin en önemli simgelerinden biri olan yapının kulesine asansörle çıkarak şehri ve Alp Dağlarının manzarasını panoramik bir açıdan izleyebilirsiniz. Kuleye çıkıp manzaranın keyfini sürmenizin ardından müzeyi ziyaret ederek sinemanın tarihini keşfedebilirsiniz.

Rivoli Kalesi

Torino’nun en önemli tarihi yapıları arasında yer alan Rivoli Kalesi, ihtişamlı mimarisiyle görsel şölen sunuyor. Kaleden ziyade korunaklı bir evi anımsatan yapı, modern sanat müzesi olan Museo d’Arte Contemporanea’ya ev sahipliği yapıyor.

Palazzo Madama

Torino’nun en ünlü saraylarından biri olan Palazzo Madama, geniş pencereleri ve dış süslemeleriyle turistlerin beğenisini kazanıyor. Günümüzde Antik Sanat Müzesi olarak faaliyet gösteren yapı, Barok mimarisiyle Orta Çağ’dan izler taşıyor.

Mısır Müzesi

Torino’nun gözde kültür-sanat duraklarından biri olan Mısır Müzesi, ziyaretçilerini tarihte zaman yolculuğuna çıkarıyor. Mısır arkeolojisi ve antropolojisi üzerine geniş bir koleksiyona sahip olan müze, antik dönemi merak eden gezginlerin öncelikli durakları arasında yer alıyor.

Torino Kraliyet Sarayı

Şehrin tarihini keşfetmek isteyenlerin öncelikli adresleri arasında yer alan Torino Kraliyet Sarayı, geniş avlusu ve beyaz süslemeleriyle göz kamaştırıyor. Kraliyet mensuplarının ikamet etmesi için yapılmış olan, günümüzde müzeye dönüştürülen ihtişamlı mimarinin girişi, Torino’nun ana meydanlarından biri olan Piazza Castello’ya bakıyor.

Torino Otomobil Müzesi

Otomotiv sektörünün Torino’daki önemini yansıtan Torino Otomobil Müzesi’nin koleksiyonunda, yaklaşık 200’e yakın otomobil yer alıyor. Farklı ülkelerden birçok modele ev sahipliği yapan müze, otomobile ilgi duyan turistlerin gözde rotaları arasında yer alıyor.

Torino’nun meşhur lezzetleri

Bicerin

Torino denince akla ilk gelen lezzetlerden biri olan; sıcak çikolata, süt ve espresso ile üretilen ve 3 ayrı katmanlı şekilde cam bardakta servis edilen Bicerin, kahve tutkunlarının vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alıyor. İtalya’nın çikolata başkenti olarak bilinen Torino’ya geldiğinizde şehre özgü çikolatalı kahve Bicerin’in tadına mutlaka bakmalısınız.

Tajarin

Sadece yumurta sarısı ve undan yapılan, Piemonte bölgesine özgü bir yemek olan Tajarin, turistlerin öncelikli olarak merak ettiği geleneksel lezzetlerden biridir.

Bagna Cauda

Torino’nun meşhur başlangıç lezzetlerinden biri olan ve leziz ordövr tabaklarını süsleyen Bagna Cauda’nın, ana malzemesi hamsidir. Bu lezzetli başlangıçta hamsiler, sarımsak ve sütün karışımından oluşan bir sos ile fondü tarzında sıcak bir şekilde servis edilmektedir.

Giandujotto

Tarihte ilk ambalajlanmış çikolata olan Giandujotto, Torino çikolata geleneğinin meşhur bir lezzeti olarak turistlerin beğenisini kazanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir