İstanbul’da baharın tadını çıkarabileceğiniz rotalar

Her mevsimin birbirinden güzel manzaralar sunduğu İstanbul, doğanın canlanıp çiçeklerin açtığı ilkbaharda en kartpostallık manzaralarıyla sakinlerini ağırlıyor. Boğaz’ın tepelerinde açan rengarenk erguvanlar, laleler, sakuralar tarih ve doğanın eşsiz uyumunu gözler önüne seriyor.

Şehri bayram havasına bürüyen çiçekler arasında sakin bir gün geçirmek, yürüyüş yapmak veya sadece çiçeklerin büyüleyici kokusunu doyasıya koklamak için İstanbul’da baharda gezilecek yerler listemiz tam siz göre.

İstanbul’da baharın tadını çıkarabileceğiniz rotalar…

ADALAR

Burgaz Ada

Adeta İstanbul’dan kopup geçmişte kısa bir yolculuğa çıkmış hissi uyandıran Adalar, ahşap konaklarının bahçesinde açan pembe çiçekleriyle tabloların içine davet ediyor sizi. Büyükada, Heybeliada, Kınalıada ve Burgazada her yıl yerli ve yabancı binlerce doğa severi ağırlarken aynı zamanda adada bulunan müzelerle de kültür turu yapma fırsatı da sunuyor.

BELGRAD ORMANI

Avrupa Yakası’nın piknik ve doğa yürüyüşleri için en çok tercih edilen adreslerinden olan Belgrad Ormanı, ilkbahar ayında İstanbul’un çiçek açan ağaçlarıyla renkli manzaralar sunuyor. Ormanın içinde bulunan göl çevresinde yürüyüşler yapabilir, sosyal medyada çok beğenilecek fotoğraf kareler yakalayabilirsiniz.

EMİRGAN PARKI

İstanbul ve çiçeklerden bahsedince laleleriyle tüm dünyaya ün salarak ikonik hale gelen Emirgan Parkı’ndan söz etmezsek olmaz. Renk cümbüşü yaratan lalelerden yapılmış çeşitli tasarımlar da bulabileceğiniz Emirgan’a erguvanların açtığı dönemde de gitmenizi kesinlikle tavsiye ederiz. Tepeye kurulmuş tarihi köşklerle uyum içinde olan doğayı seyrederken huzur dolu hissedeceksiniz.

ATATÜRK ARBORETUMU

Dünyada türünün en büyük örnekleri arasında yer alan ve 1.602 egzotik, 403 endemik bitkiyle İstanbul’un en çok bitki çeşitliliğine sahip yerlerinden biri olan Atatürk Arboretumu, İstanbul’da ilkbahar manzaralarını görmek isteyenlere müthiş en güzelinden manzaralar sunuyor. Türkiye’nin sayılı botanik bahçelerinden bir tanesi olan arboretumu mutlaka zaman ayırıp ziyaret etmelisiniz.

YILDIZ PARKI

İstanbul’un turist yoğunluğunun en fazla olduğu ilçelerden olan Beşiktaş’ta sessizliğiyle adeta bir vaha olan Yıldız Parkı, küçük gölleri, etrafınızda koşturan sincaplarıyla doğanın tadını çıkarmanızı sağlıyor. Pandemi sonrasında ziyaret ettiğinizde de Çadır Köşkü, Malta Köşkü ve Kır Kahvesinde kahve molası verebilirsiniz.

ANADOLU KAVAĞI

Avrupa Yakası’nın çiçek bahçelerinden bahsettikten sonra Anadolu Yakası’nın doğa harikası adreslerine geldi sıra. İstanbul’un en çok yeşil alanlarına sahip olan Anadolu Yakası’nda pek çok park, kasır ve koru ilkbaharı huzur içinde karşılamanızı sağlıyor.

Boğaziçi’nin Anadolu kıyısında Karadeniz’de doğru uzanan Anadolu Kavağı, sakin balıkçı semti olarak salaş bir gezi rotası çıkarıyor karşımıza. Yoros Kalesi’ne çıkarak manzaranın tadını çıkarırken kendinizi Ege kasabasında hissedebilirsiniz.

KUZGUNCUK FETHİ AHMET PAŞA KORUSU

Hem şehrin içinde hem de doğanın kucağında bir deneyim sunan Kuzguncuk’taki Fethi Ahmet Paşa Korusu, Üsküdar’dan kalkan otobüslere binerek kolayca ulaşabileceğiniz bir noktada bulunuyor. Yürümeyi seviyorsanız otobüse binmek yerine Üsküdar’dan yürüyerek de 15-20 dakika gibi kısa bir sürede rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Fakat koru manzarasının keyfini çıkarmak için dik bir yokuştan çıkmanız gerektiğinizi de hatırlatmak isteriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir