Huzur ve doğal lezzet burada! Belenova Yaylası

Aydın’ın Kuyucak ilçesindeki bin 200 rakımlı Belenova Yaylası’na huzur, ferahlık ve doğal lezzet arayanlar adeta akın ediyor.

Ormanların içinde yer alan saklı cennete, muhteşem manzaraların eşlik ettiği 21 kilometrelik yoldan ulaşılıyor. Aydın’ın Uludağ’ı’ olarak adlandırılan saklı cennet, Aydın ve Denizli’ye ortalama 90 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

‘Tertemiz yayla havası, çam ormanları, otantik lavanta bahçesi ve muhteşem güzellikteki gölü ile tabiat harikası olan Kuyucak’ın bu serin yaylası, muhteşem güzelliği ile de ziyaretçilerini adeta mest ediyor. Belenova Yaylası, Türkiye’nin dört bir yanından mis gibi kokan çam ormanlarının arasında geleneksel köy kahvaltısı zevkini tatmak isteyen herkesi cezbediyor.

Küçük Ova, Koca Ova, Arap Deresi Göletleri ve tesisin hemen yanı başındaki muhteşem görüntüsü ile Belenova Göleti, sulak yayla arazileri ile her mevsimde çok çeşitli ürün alınabilen yapısı nedeniyle doğal beslenmek ve doğada serinlemek, huzuru yaşamak isteyenlerin tercih ettiği bir yer olarak biliniyor.

Tamamen ormanlık bir alan içerisinde, ormanın doğasına uygun, doğal yaşamı bozmadan, hiçbir ağaç kesilmeden, hiçbir doğal alan yok edilmeden, doğaya uygun tamamı ahşaptan yapılarak 2018 yılında faaliyete geçirilen Kuyucak Belediyesi Belenova Sosyal Tesisleri, hizmete açıldığı günden bu yana müdavimlerini artırmaya devam ediyor. İçerisinde kır lokantası, çocuk oyun alanı, otopark, yürüyüş-koşu yolları, futbol, voleybol ve basketbol sahaları, tam donanımlı toplantı salonu, mangal odası, köy ürünleri satış alanları, lavanta bahçeleri bulunan tesis, dört mevsimde de hizmet veriyor. Şehirlerin stresinden uzakta mis kokulu çam ve meşe ormanları ile iç içe ortamda aileler doğanın keyfini çıkarırken çocuklar da oyun parkında ve spor tesislerinde eğlenebiliyor. Ziyaretçileri; çamların arasında yer alan otantik kamelyalar, şelale, tüm alanı gezebileceğiniz yürüyüş yolları, yabani güvercin, bülbül ve daha birçok kuş ve kelebek gibi böcek türleri ile iç içe bir yaşam alanı bekliyor

Karia-Lidya Antik Geçiş Yolu güzergahı üzerinde

Antik dönemde de cazibe merkezi olduğu bilinen Belenova Yaylası, Karia-Lidya antik geçiş yolu güzergahı üzerinde olması nedeniyle ayrı bir önem taşıyor. Türkiye’nin en uzun geçiş güzergahları arasındaki UNESCO Dünya Mirası listesinde de yer alan Afrodisias Antik Kenti, Antiocya Antik Kenti, Yöre Kalesi, İzmir-Manisa-Aydın’ı birbirine bağlayan yol ağını da barındırıyor. Memba suları, bereketli yaylaları ile adeta sebze ve meyve ambarı olarak dört mevsim ürün veren Belenova Yaylası, muhteşem çam ve meşe ormanları ile de dört mevsim doğal bir yaşam sunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir