Hindistan’ın “kutsal fareler” tapınağı: 20 bin fareyle ibadet ediyorlar

Hindistan’ın Bikaner kenti yakınlarındaki Karni Mata Tapınağı, 20 bin “kutsal” fareye ev sahipliği yapıyor. İbadete gelen Hindular kutsal saydıkları farelere süt ikram ediyor.

Karni Mata Tapınağı, Hindistan’ın Rajasthan eyaletine bağlı Bikaner kentinde bulunuyor ve binlerce “kutsal” fareyi içinde barındırıyor. Hint mitolojisinde öne çıkan figürlerden olan Karni Mata’ya adanan tapınak, çoğunluğu Hindu olan binlerce misafiri ağırlıyor.

Tapınağı ziyaret edenlerin ayakkabılarını çıkarmaları ve farelere basmamaları isteniyor. Tapınakta yaşayan fareler, Hinduların getirdiği sütleri içiyor ve bu sütler kutsal kabul ediliyor.

Fare olarak dirildi efsanesi

Bununla birlikte, farelerin tapınaktaki varlığı, Karni Mata’nın inanılmaz gücüne atfediliyor. Efsaneye göre, Karni Mata’nın oğlu bir gün bir fare tarafından ısırıldı ve hayatını kaybetti. Karni Mata, oğlunu diriltmek için Yama, ölüm tanrısıyla mücadele etti ve oğlunu fare olarak diriltti.

Bugün, Karni Mata Tapınağı, fareleri beslemek ve onlara saygı göstermek için birçok turist tarafından ziyaret ediliyor. Tapınağın fareleri, yerel halk tarafından kutsal kabul ediliyor. Tapınaktaki farelere zarar vermek, hatta onlara dokunmak bile yasak.

Ancak, bazı turistlerin farelerin bulunduğu alanlarda yemek yemek veya yiyeceklerini farelerle paylaşmak gibi istenmeyen davranışları nedeniyle, Karni Mata Tapınağı yönetimi bu tür davranışların yasaklanmasına karar verdi.

Hijyen endişesi

Hint kültürünün önemli bir parçası olan Karni Mata Tapınağı, binlerce yıl boyunca hayatta kalmayı başardı. Fakat son dönemde, Karni Mata Tapınağı’nda farelerin yoğunluğu ve hijyenik koşullar nedeniyle endişeler artıyor.

Bazı turistler, tapınaktaki farelerin salgın hastalık taşıyabileceğinden endişe ediyor. Tapınak yetkilileri, farelerin sağlıklı olduğunu ve düzenli olarak kontrol edildiklerini belirtiyor. Ancak bu tartışmalar, Karni Mata Tapınağı ve fareleri hakkında daha fazla araştırma ve düzenleme çağrılarının yapılmasına yol açıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir