Hazreti Mevlana’nın vuslatının 750. yıl dönümü: İlk yurt dışı sema programı Zagreb’de gerçekleştirildi

Konya Büyükşehir Belediyesi, Hazreti Mevlana’nın vuslatının 750. Yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’de Sema Ayin-i Şerifi icra etti.

Türkiye’nin Zagreb Büyükelçiliği’nin ev sahipliğinde düzenlenen ve yoğun ilgi gören programa katılan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Mevlana’yı tüm dünyada anmak ve anlatmak için güzel bir yola çıktıklarını ifade ederek, “Ülkemizde onlarca farklı kültürel etkinlik gerçekleştirdik. Yurt dışındaki ilk etkinliğimizi ise Zagreb’de gerçekleştiriyoruz. Aynı zamanda Mevlana Hazretleri vesileyle; Konya ile Zagreb arasında bir gönül köprüsü inşa ediyoruz” dedi. Türkiye’nin Zagreb Büyükelçisi Yavuz Selim Kıran da insanı ve barışı temel alan fikirleriyle yüzyıllardır tüm insanlığa ilham veren Mevlana Celâleddin Rumi’nin vefatının 750. Yıldönümünde Konya Büyükşehir Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın pek çok etkinlik çalışması yaptığını belirterek, “Büyük bir mutlulukla ifade etmeliyim ki, yurtdışındaki etkinliklerin ilkini Zagreb’de gerçekleştiriyoruz. Bu imkan ve ayrıcalığı sağladıkları için Başkanımız Sayın Uğur İbrahim Altay’a şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Vuslatın 750’nci yıl dönümü kapsamında yurt içinde ve yurt dışında etkinlikler düzenleyen Konya Büyükşehir Belediyesi’nin yurt dışındaki ilk durağı Hırvatistan’ın başkenti Zagreb oldu. Türkiye’nin Zagreb Büyükelçiliği’nin ev sahipliğinde düzenlenen Sema Ayin-i Şerifi, yabancı katılımcıları derinden etkilerken programdaki herkese yoğun bir manevi atmosfer sundu.

“Büyükelçi Kıran Başkan Altay’a teşekkür etti”

Zagreb Müzik Akademisi’nde gerçekleştirilen programda konuşma yapan Türkiye’nin Zagreb Büyükelçisi Yavuz Selim Kıran, “Bu yıl Anadolumuzun manevi mimarlarından, büyük mutasavvıf, mütefekkir ve İslam Alimi, insanı ve barışı temel alan fikirleriyle yüzyıllardır tüm insanlığa ilham veren Mevlana Celâleddin Rumi Hazretleri’nin vefatının 750. Yıldönümü. Aslında O’nun deyimiyle, aşkların en büyüğü olan Yaradanına kavuşmasının, yani Vuslat’ın sene-i devriyesi. Bu nedenle, 2023 yılı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından Mevlâna Yılı olarak kabul edildi. Ayrıca Mevlana Yılı UNESCO tarafından takvime alındı. Bu kapsamda, Konya Büyükşehir Belediyemiz ve Kültür ve Turizm Bakanlığımız pek çok etkinlik çalışması yapıyor. Büyük bir mutlulukla ifade etmeliyim ki, yurtdışındaki etkinliklerin ilkini bu akşam burada, Zagreb’de gerçekleştiriyoruz. Bu imkan ve ayrıcalığı sağladıkları için Başkanımız Sayın Uğur İbrahim Altay’a şükranlarımı sunuyorum. Hepinizin Sayın Başkanımızı çok değerli hizmetleriyle yakından tanıdığınıza eminim. Kendisi Sayın Cumhurbaşkanımızın belediyecilik anlayışının en başarılı örneklerinden birisini yıllardır Konya’da ortaya koyuyor. Sadece Türkiye’de değil, dünyada da örnek gösterilen bir belediyecilik yaklaşımıyla Konya halkına hizmet ediyor.” ifadelerine yer verdi.

“Başkanımız uluslararası alanda saygı duyulan bir isim”

6 Şubat depremlerinin ardından yaraların sarılmasında çok büyük emeği olan Başkan Altay’ın herkes tarafından takdir kazandığını vurgulayan Kıran, “Sayın Başkanımız ayrıca uluslararası alanda da çok aktif ve saygı duyulan bir isim. Kendisi birkaç hafta içinde Dünya Belediyeler Birliği’nin başkanlığını devralacak. Bu vesileyle, Başkanımıza başarılar diliyorum” dedi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Anadolu’nun kültür ve medeniyet başkenti Konya’nın; Çatalhöyük’ten bugüne 10 bin yıllık bir mirasa ev sahipliği yaptığını ifade ederek, Konya’nın asırlardır medeniyetlerin ve kültürlerin buluşma noktası olduğunu ifade etti.

Konya’da hüküm süren her bir medeniyetin, Konya’ya değer kattığını belirten Başkan Altay, “Konya aynı zamanda onlarca âlim ve münevver şahsiyetin de evi oldu. Özellikle Mevlana Hazretleri’nin bizler için paha biçilemez bir değeri var. Bu yıl, Mevlana Hazretleri’nin vefatının 750. Yıl dönümü. 2023 yılı bu nedenle Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından ‘Mevlana Yılı’ ilan edildi. Bu yıl ayrıca UNESCO tarafından da ‘Mevlânâ Yılı’ olarak takvime alındı” dedi.

Konya Büyükşehir Belediyesi olarak Mevlana’yı tüm dünyada anmak ve anlatmak için güzel bir yola çıktıklarını ifade eden Başkan Altay, “Bu kapsamda ülkemizde onlarca farklı kültürel etkinlik gerçekleştirdik. Yurt dışındaki ilk etkinliğimizi ise burada, Zagreb’de gerçekleştiriyoruz. Burada aynı zamanda Mevlana Hazretleri vesileyle; Konya ile Zagreb arasında bir gönül köprüsü inşa ediyoruz” dedi.

“Mevlana yüzyıllardır medeniyetimize yol gösterdi”

Tüm insanlığın huzura, refaha ve koşulsuz sevgiye ihtiyacı olduğunu vurgulayan Başkan Altay, “İslam, tüm bu değerleri yaşatan barış ve kardeşlik dinidir. Mevlana da İslam’ın bu güzelliklerini 7 asır önce insanlığa sevgi diliyle anlatmıştır. O, kapılarını hiçbir zaman, hiç kimseye kapatmadı. Dinimizin ve Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed’in emrettiği şekilde; bütün insanları sevgiyle kucakladı. Mevlana Hazretleri; bugün dini, dili, milleti ne olursa olsun milyonlarca insan tarafından saygıyla ve sevgiyle anılıyor. Bizler de; Mevlana Hazretleri’nin öğretilerini insanlığa daha fazla yaymak ve onun yaptığı gibi herkesi barışa, kardeşliğe ve sevgiye çağırmak için çaba gösteriyoruz. Umut ediyorum ki bugünkü buluşmamız da bu yolda güzel bir adım olacaktır. Buradaki gönül birlikteliğimizi paylaşan herkese, en kalbi duygularımla teşekkür ediyorum” şeklinde ifade etti. Başkan Altay konuşmasının sonunda ise etkinliğin düzenlenmesinde büyük emekleri olan Büyükelçi Yavuz Selim Kıran’a teşekkür etti.

“Hırvatistan’ın siyaset, sanat, spor ve iş dünyasından tanınmış isimler katıldı”

Düzenlenen programa; Hırvatistan eski Başbakanı Zlatko Mateşa, Bakan Yardımcıları, Parlamento Komisyon Başkanları, Milletvekilleri, Valiler, Belediye Başkanları, Büyükelçiler, Hırvatistanlı üst düzey bürokratlar, iş, spor ve sanat dünyasının tanınmış isimleri katılım sağladı.

Başkan Altay Büyükelçi Kıran’ı ziyaret etti”

Dünya Belediyeler Birliği, Türk Dünyası Belediyeler Birliği Başkanı ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Türkiye’nin Zagreb Büyükelçisi Yavuz Selim Kıran’ı makamında da ziyaret etti. Ziyarete TDBB Yönetim Kurulu üyesi ve Kocaeli Başiskele Belediye Başkanı M. Yasin Özlü de katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir