Güney Kore’de yıldız gibi hissedeceğiniz bir gezi deneyimi

Güney Kore’nin popüler kültürdeki yükselen trendi Kore Dalgası (Hallyu), turistler için eğlence dolu ve ışıltılı bir dünyanın kapılarını aralıyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vizesiz seyahat edebildiği ülkelerin başında gelen Uzak Doğu’nun heyecan veren destinasyonu, Güney Kore’de Hallyu TV dizisi, film ve müziği de kapsayan bir trendi açıklamak için kullanılsa da; aynı zamanda dünyada çok daha fazla kişiyi etkisi alan bir yaşam tarzını yansıtıyor.

Hallyu’nun en önemli parçalarından olan Kore popüler müziği K-Pop ise, tüm dünyada yarattığı hayran kitleleriyle Güney Kore’ye olan ilgiyi her geçen gün artırıyor.

Kore Turizm Organizasyonu İstanbul Ofisi Direktörü Hyuncho Cho, “Dünyanın en önemli popüler kültür ve eğlence endüstrilerinden biri haline gelen Hallyu ile Güney Kore artık her zamankinden daha fazla merak edilen ve görülmek istenen destinasyonlardan biri oldu. K-Pop sanatçı ve gruplarının hayran kitleleri, idolleri gibi şarkı söylemek ve dans etmek için bir yandan Korece öğreniyor, bir yandan da koreografi çalışmaları yapıyor. K-Pop’un ışıltılı dünyasını deneyimlemek ve enerji veren ritmine kendilerini bırakmak isteyenler içinse ziyaretçilere, Güney Kore’de birbirinden keyifli ve unutulmaz programlar sunuluyor. K-Pop dalgasının peşinden sürüklediği hayran kitleleri için biz de bu konudaki en güzel deneyimleri bir araya getirdik.” diyor.

Kendi müzik videonuzu hazırlamaya ne dersiniz?

BTS, EXO, Blackpink gibi dünyada milyonlarca kişiyi peşinden sürükleyen birçok K-Pop yıldızı bulunuyor. Hayranı olduğunuz K-Pop yıldızınızın sürekli mırıldandığınız parçası için kendi müzik videonuzu çekmeye ne dersiniz? Başrolünde sizin olacağınız bu video için en beğendiğiniz klibi belirleyin, çekim yeri hakkında biraz araştırma yapın; kendi stil ve koreografinizi de işin içine katarak siz de bir K-Pop Müzik Videosu yıldızı olmaya hazırlanın! Kim bilir belki bir sonraki hit, sizinki olur?

Koreli Girl Band, Oh My Girl’ün ‘Dun Dun Dance’ parçalarının videosunu çektikleri Seul’deki Stylenanda Pink Pool Café Hongdae Branch, havuz temalı dekorasyonu, birbirinden renkli ve güzel aksesuarlarıyla müzik videonuza en iyi ev sahipliğini yapabilecek eşsiz bir iç çekim mekanı.

Çekim sonrası alt katta yer alan ‘Stylenanda’ mağazasında ise kozmetik ve giyim alışverişinizi de yapabilirsiniz. Diğer mekan alternatifleri: Hongdae Unplugged (İç Mekan) ve Mumu Studio (Konsept Çekim Stüdyosu)

Favori müzik videonuzun çekildiği yerleri ziyaret edin!

Kıyafetinden, makyaj, sahne, koreografi ve özel efektlere kadar birçok parçası üzerinde detaylı bir şekilde çalışılarak hayranlarıyla buluşturulan müzik videoları, bir K-Pop hayranı için 3-5 dakikalık bir klipten çok daha ötedir. En sevdiğiniz videonun çekildiği mekanı ziyaret ederek, klibin sizde yarattığı etkiyi yerinde yaşamak sizce de eşsiz bir deneyim değil mi?

Apink Grubu’nun Petal parçasının videosuna ev sahipliği yapan Paju-si Gyeonggi-do’deki Byeokchoji Culture Arboretum’da yer alan çeşmede siz de yazı-tura atabilir, bir buket kır çiçeği ile fotoğraf çektirebilir, çiçek yapraklarından aşk falı bakabilirsiniz. Diğer mekan alternatifleri: Surfyy Beach ve Mangwon Hangang Park

En sevdiğiniz albüm kapağını, yeniden yorumlayarak ‘profil resminiz’ yapın

Hayranı olduğunuz sanatçının yeni albümünü aldığınızda dikkatiniz ilk çeken, albümün kapağı değil midir? Peki bu kapak neden sizin profil resminiz olmasın? O zaman, bu albüm kapağının çekildiği yerde siz de benzer pozlar verin ve ‘En Havalı Profil Resmi’ne sahip olun!

BTS grubunun dijital single’ı Butter’ın kapak çekimlerini yaptığı Samcheok-si Gangwon-do yer alan Gangwondo Maengbang sahilinde siz de grup üyeleri gibi şezlong ve voleybol filelerini karenize aksesuar yapabilir, deniz topu ve güneş gözlükleriyle benzer pozlar verebilirsiniz.

Ya da ‘BTS’ harflerinden oluşan büyük bir heykelin ve kuma saplanmış bir sörf tahtasının yanında fotoğraf çektirebilirsiniz. Diğer mekan alternatifleri: Seohuri Forest, Camp Greaves ve Yongma Land

İdolünüzün bağlı olduğu ajansı ziyaret edin

K-Pop idolünüzün sahneler dışında en yoğun şekilde çalıştığı mekan kuşkusuz ki bağlı olduğu ajans. İdolünüzün sahnelere nasıl hazırlandığını, birlikte çalıştığı ekibi ve bir gününün nasıl geçtiğini merak ediyorsanız; bu merakınızı sanatçının ajansını ziyaret ederek giderebilirsiniz.

Seul’de BTS grubuna ev sahipliği yapan Hybe+Hybe Insight ofisi, binada yer alan müzik ve film stüdyoları; ofis alanı, Hybe Insight müzesi ve ünlülerin giydiği kıyafetlerin de sergilendiği vitrin alanıyla; K-Pop idolünüzle ilgili her detayı bir arada bulabileceğiniz bir mekan olarak tasarlanmış.

Diğer mekan alternatifleri: YG Entertainment + the sameE Cafe, CUBE Entertainment + CUBAKER ve JYP Entertainment

Başarıya Giden Yola Tanıklık Edin!

Hayranı olduğunuz idolünüz bugünlere gelmeden önce kuşkusuz ki çok farklıydı. Onu bugünün idolü yapan zorlu aşamalar, yoğun çalışmaları ve yaşadıklarıyla ilgili bir fikir edinmek istiyorsanız Seçme Stüdyolarına (Auditioning Studios) bir ziyaret gerçekleştirebilirsiniz. Onların hayallerine ulaşmak için izledikleri yolları takip etmek, belki sizi de, sizinkini takip etmeye teşvik edecektir.
Gyeonggi-do’da bulunan CJ E&M Ilsan Studio, yaklaşık 14 bin m²’lik alanda 6 stüdyosu ve 1 setiyle Produce X 101 ve Show me the Money gibi programların da hazırlandığı bir stüdyo.

Büyük eğlence programlarının çekildiği Studio A’da seyirci olarak kabul edilmeniz durumunda K-pop şarkıcılarının performanslarını izleyebilir, yeni çıkış yapan sanatçı ya da grupların seçmelerde yaşadığı heyecana ortak olabilirsiniz. Kısacası gösteri dünyasının büyüleyici atmosferini CJ E&M Ilsan Studio’da yaşayabilirsiniz. Diğer mekan alternatifleri: Gyeonggi ChangeUp Paju Campus
BTS üyeleri buradaydı, siz neden olmayasınız?

Güney Kore’nin farklı yerlerinden gelen 7 gencin oluşturduğu BTS Grubu, dünya pop müzik tarihine geçmeyi başardı ve şimdi dünyanın dört bir yanındaki BTS hayranları BTS’nin geçtiği yerleri ziyaret ediyor.

Gyeonggi-do’daki Yongin Everland Rocksville, BTS’in yayınlandığı gün 100 milyon izlenmeye ulaşan ‘Dynamite’ klibinin çekildiği yer. 1960’lardaki Amerikan Rock And Roll kültürü temasıyla dikkat çeken Yongin Everland Rocksville artık grubun hayranlarının mutlaka ziyaret ettikleri bir nokta. Busan Dadaepo Beach ise grup üyelerinden Jimin’in Vlog’unda yer verdiği ve erkek kardeşiyle birlikte yeni yıl dileklerini tuttukları yer.

Zaman ve mekandan bağımsız olarak idollerinizle arkadaş olmaya var mısınız?

Üç boyutlu sonsuz bir sanal dünya olan Metaverse, şimdi sizi K-Pop idollerinizle bir araya getiriyor. Bu sanal dünyada, gecenin bir yarısı BTS üyeleri ile bir tema parkta eğlenebilir, Blackpink kızlarının kıyafetlerini giyip onların saç modellerini kendi üzerinizde deneyebilirsiniz. Kısacası ‘Dijital Sen’ olarak çok daha fazla eğlenebilirsiniz!

Kore Turizm Organizasyonu’nun oluşturduğu sanal dünya Hangang Park’ta Banpo Köprüsü, Gökkuşağı Çeşmesi, Namsan N Kulesi, Seul Bamdokkaebi Gece Bit Pazarı ile birlikte çok daha fazlası da var. Hangang Park, çeşitli sanal deneyim programlarının yanı sıra birçok K-pop etkinliğinin de düzenlendiği bir yer.

Hangang Park’ta K-Pop Kız Grupları’yla hayran buluşmalarına katılabilir, tanıtım videoları izleyebilir ve diğer hayranlarla bir araya gelebilirsiniz. Hangang Park ve en sevdiğiniz K-Pop idollerinin sanal dünyadaki alanları, metaverse oyun platformu Zepeto’da bulunuyor. Eşsiz bir deneyimin parçası olmak istiyorsanız, bu platformu ve alanları mutlaka ziyaret edin!

K-Pop Koregrafisini öğrenmeden evinize dönmeyin!

Kuşkusuz ki K-Pop denince herkesin aklına hit parçalar kadar melodilere eşlik eden dans figürleri de geliyor. Siz de hayranı olduğunuz K-Pop idolünüzün videosundaki gibi dans etmek istiyorsanız, deneyimli koreograf ve eğitmenlerin dans akademilerindeki derslerine katılın.
Seul’deki SL Studio; kadrosunda EXO Kai, Girls’ Generation Taeyeon ve SHINee Onew gibi K-pop yıldızlarını keşfeden ajanslarda çalışmış eğitmenlerin de yer aldığı bir eğitim akademisi. Bu akademide uzun ve kısa dönem programlara katılarak K-Pop hayranları için hazırlanmış farklı ve özelleştirilmiş dans dersleri alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir