Göbeklitepe 2024’ten umutlu!

“Tarihin sıfır noktası” olarak nitelendirilen ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Göbeklitepe, Ramazan Bayramı tatilinde ağırladığı rekor ziyaretçi sayısıyla turizmcilerin 2024 yılı umutlarını artırdı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2019’un “Göbeklitepe Yılı” ilan edilmesiyle birlikte tarihi bölge, binlerce yerli ve yabancı ziyaretçinin ilgisini topladı

Aradan geçen 5 yıllık sürede 2,5 milyonu aşkın kişinin ziyaret ettiği Göbeklitepe, 9 günlük Ramazan Bayramı tatilinde ise ziyaretçi rekoru kırarak 60 bini aşkın konuk ağırladı.

Şanlıurfa Turizmi Geliştirme Derneği Başkanı ve Türkiye Seyahat Acenteleri (TÜRSAB) GAP Bölge Temsil Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Canbek, “Sezona güzel başladık, bölgemize yoğun bir talep oldu. Göbeklitepe, keşfinden bu yana ilk defa rekor bir taleple bu tatili geçirdi. Bu yoğunluk umarım sezonumuzu güzel bir şekilde devam ettirir. Biz seyahat acenteleri bu durumdan çok memnunuz. Çünkü hem Şanlıurfa esnafı kazanıyor, hem acentelerimiz kazanıyor. Yoğunluk bizi sevindiriyor, esnafımızın yüzü gülüyor. 2024 yılının güzel geçeceğine eminiz.” dedi.

Şanlıurfa Bölgesel Turist Rehberleri Odası Genel Sekreteri Müslüm Çoban da, şu ifadeleri kullandı:

“Özellikle bayramda Göbeklitepe 60 bine varan bir ziyaretçi sayısına ulaştı. Bazı günler neredeyse burada günlük 15 bine varan bir ziyaretçimiz oldu. Göbeklitepe kendi rekorunu kırdı, bu da bize 2024 yılı için çok daha umutlandırdı. Bu rekorun şöyle bir özelliği de var, halen Göbeklitepe’yi görmemiş insanlarda bile bu rekor sayesinde Göbeklitepe’ye gitmeliyim iştiyakını uyandırıyor. Turizm sezonuna hemen rekorla başlamak çok muhteşem oldu. Hem Şanlıurfa için hem Göbeklitepe için büyük bir umut. 2024 yılı için 1,5 milyon ziyaretçi hedefimiz vardı, inşallah öyle görünüyor ki 2 milyona yakın bir ziyaretçi rakamıyla 2024’ü tamamlayacağız. Bu rekor bize bu umudu, bu iştiyakı verdi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir