“Givors Türk Kültür Festivali” ziyaretçilere kapılarını açtı!

Fransa’nın Lyon bölgesinde yer alan, Diyanet İşleri Türk İslam Birliğine (DİTİB) bağlı Givors Fatih Camisi Derneği tarafından düzenlenen “Givors Türk Kültür Festivali” ziyaretçilere kapılarını açtı.

1-2 Haziran’da ziyaretçilere açık olacak festival kapsamında, Türk kültürüne ait yemek, tatlı, kıyafet ve el sanatlarının tanıtıldığı stantlar kuruldu

Derneğin daha önce 13 sene başkanlığını yürüten Mustafa Fide, 1982’de Fransa’ya geldiğini ve 23 yıldır Givors’ta yaşadığını söyledi.

Bu festivalin ikinci senesi olduğunu belirten Fide, cami ve dernek olarak topluma katkı sağlamayı amaçladıklarını, bu amaçla daha önce de başka faaliyetlere katıldıklarını ve kermesler düzenlediklerini ifade etti.

“Kendimizi Türkiye’de gibi hissediyoruz”

Festivalde lahmacun satan Mehtap Yılmaz da 2000’de Fransa’ya geldiğini ve 2015’ten beri Lyon’da yaşadığını belirterek, “Festivale kadınlar olarak çok güzel katkıda bulunuyoruz. Bu birlik ve beraberliğimizin daim olmasını diliyorum. Kendimizi Türkiye’de gibi hissediyoruz, iki gün boyunca Türkiye’de gibi yaşıyoruz. Burada hasret gidiyoruz. Türkiye’deki akrabalarıma selamlar söylüyorum.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir