GastroANTEP Kültür Yolu Festivali 1 milyon 200 bin ziyaretçiye ev sahipliği yaptı

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde 16-24 Eylül tarihleri arasında düzenlenen ve 9 gün süren GastroANTEP Kültür Yolu Festivali yaklaşık 1 milyon 200 bin ziyaretçiye ev sahipliği yaptı.

Bu yıl 5’incisi düzenlenen GastroANTEP Kültür Yolu Festivali’ne farklı şehirlerden ve yurt dışından binlerce ziyaretçi katılım sağladı.

9 gün boyunca sevilen sanatçıların konserleri kenti coşturdu

9 gün boyunca süren festivalde; Fatma Turgut, Oğuzhan Koç, Derya Uluğ, Uğur Aslan, Sinan Akçıl, Ebru Yaşar, Alişan, Murat Dalkılıç ve Merve Özbey sevilen şarkılarıyla müzikseverlerin karşısına çıkarak unutulmaz anlar yaşattılar.

Şehrin farklı noktalarında müzikseverleri ünlü sanatçılarla bir araya getiren etkinlikte; Şahinbey Parkı Amfi Tiyatro, Şahinbey Kongre ve Sanat Merkezi ve Kalbi Antep Meydanı Sahneleri’nde; Aşk Masalı, İkilem, Züleyha ile Sınırsız Eğlence ve Elif Buse Doğan gibi sevilen sanatçılar ve müzik grupları sahne aldı.

Festival alanında daha fazla ziyaretçi ağırlamak için kısa bir süre içinde hazırlanan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Festivaller Parkı’na gelen ziyaretçiler kebap ve baklava gibi eşsiz tatları deneyimledi.

Michelin yıldızlı yabancı şefler, ziyaretçileri lezzet yolculuğuna çıkardı

Festivalde Belçika’dan Marc Pauquet, İspanya’dan Juanjo Lopez, Martina Puigvert Puigdevall Portekiz’den Joao Oliveira, Joana Artieda, İtalya’dan Franco Sultano, Floriano Pellegrino, Fabrizio Fiorani, Claudio Chinali, Fransa’dan Alan Geaam, Fabrizio Fiorani, Ürdün’den Ali Alghizzawi ve Lübnan’dan Joe Barza workshoplar ile Gaziantep ürünleri yeniden yorumlayarak kreatif yemek showları gerçekleştirdi.

GastroANTEP sanatsal programlarıyla öne çıktı

GastroANTEP Kültür Yolu festivali; konserlere, sergilere, tiyatro, film, opera ve bale gösterimlerine ev sahipliği yaptı. Festivalde geleneksel el sanatları, foto maraton, dijital çalışmalar, gezici müze ve kütüphane etkinliklerine de yer verildi.

Refik Anadol tarafından yapay zeka ile hazırlanan ve benzersiz bir deneyim sunan Rönesans Rüyaları Dijital Sergisi ziyaretçilerini ağırladı.

Gaziantep Valisi Kemal Çeber, AK Parti TBMM Grup Başkanvekili Abdülhamit Gül ve il protokolünün de izleyici olarak yer aldığı Festival Park Lezzet Sokağı’nda yapılan Sözen Grup CEO’SU Gökmen Sözen’in moderatörlüğündeki söyleşide gastronomi dünyası, Gaziantep Mutfağı, gastronominin geleceği, sürdürülebilirlik ve tanıtım gibi konulara yer verildi.

Başkan Şahin moderatölüğünde kadının gücü konuşuldu

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in moderatörlüğünde Kültür, Sanat ve Gastronomi’de Kadın’ın Gücü Paneli düzenlendi.

Pek Food Kurucu Ortağı Dila Konukoğlu, Empati Sosyal Sorumluluk & Eğitim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Topçuoğlu ve TOBB Gaziantep Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Ayşen Ahi’nin konuşmacı olarak katıldığı panelde kadın bakış açısı, kadının duygusal zekası, üretimde kadının yeri ve gastronomideki değeri üzerinde duruldu.

GastroANTEP Kültür Yolu Festivali, 9 günlük süre boyunca Türkiye’nin ilgi odağında oldu

Özellikle yöresel ürünleriyle yerli ve yabancı turistin uğrak mekanlarından biri olan Gaziantep, gastronomi dalında ne kadar iddialı olduğunu festivalde bir kez daha gösterdi.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir