Erzurum Müzesi’nde ziyaretçi yoğunluğu: 10 ayda 90 bin turist!

Erzurum’da, insanoğlunun ilk çağdan başlayıp bugüne uzanan serüveniyle ilgili yaklaşık 2 bin bulgu ve eserin sergilendiği Erzurum Müzesi, 10 ayda yurt içi ve dışından 90 bin ziyaretçi ağırladı.

Ağustos 2023’te kapılarını açtı

Kentte Tarihi Üç Kümbetler ve Çifte Minareli Medrese civarındaki Millet Bahçesi’nin yanında bulunan 11 bin metrekare kapalı alana sahip 2 katlı Erzurum Müzesi, Ağustos 2023’te kapılarını açtı.

Müzede, Erzurum’un Cumhuriyet tarihine kadar olan gelişimi, insanoğlunun ilk çağdan bugüne uzanan serüveniyle ilgili tunç, demir ve kalkolitik çağ, Helenistik, Roma ile Bizans dönemlerine ait bulgu ve eserler görsel ve dijital materyallerle sergileniyor.

“10 ayda yaklaşık 90 bin ziyaretçiye ulaştık. Aylık ortalama 10 bin ziyaretçi ağırlıyoruz. Bu bölge ve Erzurum için çok iyi rakam” diyen Erzurum Müze Müdürü arkeolog Hüsnü Genç, şöyle konuştu:

“Ziyaretçilere tarihi serüven yaşatıyoruz”

“Ziyaretçileri ilk insanlar dediğimiz tarihin başlama noktası gibi neolitik dönem salonuyla karşılıyor, bu dönemde Erzurum’da ya da bölgede bir insan ne yapardı, nasıl beslenirdi ne tür ticaret yapardı gibi konuda bilgilendirmenin ardından peyderpey tarihi yolculuğa çıkarıyoruz. Cumhuriyet dönemine gelinceye kadar dijital, görsel ve etnografik olarak desteklenen konseptle müzemizde ziyaretçileri karşılıyor ve tarihi serüven yaşatıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir