Durmuşlu Şelalesi buz tuttu! Ortaya büyüleyici manzaralar çıktı

Gümüşhane’de yer alan Durmuşlu Şelalesi buz tuttu. Ortaya kartpostallık manzaralar çıktı

Pamukkale’yi anımsatan 5 katlı Durmuşlu Şelalesi’nin büyüleyici görüntüsü görenleri mest etti.

Kış mevsiminde olunmasına rağmen akan suyunun damlalarının biriktirdiği buz kütleleriyle doğa tutkunlarını şaşırtan şelale, Sinop’taki Erfelek Şelalesi’ne de benzetildi

“Traverten gibi bir görüntü sunuyor ve bu manzara bizi mest etti”

İlk kez gittikleri şelaleye güçlükle ulaştıklarını fakat alternatif ve rahat bir yolun keşfini de yaptıklarını belirten fotoğraf sanatçısı ve dağcı Samet Çelik, “Gülaçar Köyü Ramadanlı mevkiinde doğada yemek yapan bir arkadaşımız daveti üzerine buraya geldik. Şelaleye biz Ramadanlı Şelalesi dedik ama köylüler Durmuşlu Şelalesi diyormuş. Yerden yüksekliği yaklaşık 50-60 metre diyebiliriz. Gerçekten doğayla bütünleşmiş buzullarla güzel bir görüntü sunuyor. Mevsim itibariyle kış olduğu için suyunun biraz az olması, havanın da akşamları soğuk olmasından dolayı buz kütleleri traverten gibi bir görüntü sunuyor ve bu manzara bizi mest etti, geldiğimize değdi” dedi.

“Şelale terkedilmiş mahalleyle planlanarak turizme kazandırılmalı”

Tarihi ve doğal güzellikleriyle turizmde adeta keşfedilmeyi bekleyen Gümüşhane’deki bu şelalenin İkisu-Şiran karayoluna çok yakın bir noktada olduğunu ve bir an önce yanındaki terkedilmiş mahalleyle birlikte planlanarak turizme kazandırılması gerektiğini ifade eden Çelik, “Her mevsim suyunun aktığını ve ilkbaharda daha çok aktığını öğrendik. İlimizde bu tür yerlerin kesinlikle turizme kazandırılması gerektiğini düşünüyoruz. Buradaki 5 katlı şelale, Sinop’taki Erfelek Şelalesi’ne benziyor ve yıllardır aka aka kayaları aşındırarak bu şekilde gelmiş. Ben gerçekten çok güzel olduğunu düşünüyorum ve herkesi buraya davet ediyorum” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir