Doğa tutkunları burada! Munzur Dağı’nın eteklerinde 40 metreden akıyor

Bahar aylarının gelip kar sularının erimesiyle birlikte Erzincan’da yeşile bürünen ve debisi artan Girlevik Şelalesi, yerli ve yabancı turistlerin cazibe merkezi haline geldi.

Munzur Dağı’nın eteklerindeki Kalecik köyündeki 9 kaynak suyunun birleşmesiyle oluşan Girlevik Şelalesi, bu mevsimde daha coşkun akıyor.

Merkeze 35 kilometre uzaklıkta, 40 metre yüksekten dökülen şelale, çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlıyor.

21 Ekim 2021’de “Doğal Sit-Nitelikli Doğal Koruma Alanı” olarak tescillenen şelale, yemyeşil doğası ve serin havası ile şehrin stresinden uzaklaşmak isteyenlerin uğrak noktası olmaya devam ediyor.

Ziyarete gelen Gürkan Gürer, şelalenin ziyaretçilerine her mevsim ayrı güzellikler sunduğunu söyledi. Şelalenin Doğu Anadolu Bölgesi’nde ender bulunan doğal güzelliklerden olduğunu belirten Gürer, “Girlevik Şelalesi’nin oluşumunun tamamen doğal olması, yurt içinden ve özellikle yurt dışından insanların ilgisini çekiyor. Öyle güzel bir cazibe noktasındayız. Ben Erzincanlı bir vatandaş olarak sıklıkla buraya geliyorum. Burada yemek yiyebiliyoruz, piknik yapabiliyoruz. Şehir içinden ve dışından hatta yurt dışından gelen insanlara burayı gelip görmelerini tavsiye ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Gürer, bahar aylarında kar sularının erimesiyle şelalenin farklı güzelliğe büründüğünü dile getirerek, şunları kaydetti: “Bahar aylarında kar sularının erimesi ve etrafının yeşillenmesi, buraya ayrı güzellik katıyor. Kışın ise şelalenin donması, bize yine ayrı güzellik sunuyor. Yaz aylarında ise burası kentin stresinden bizi uzaklaştırıyor. Özellikle yeşillik, akan su ve toprağın insanı rahatlatmaması mümkün değil. Ben herkese burayı gelip görmelerini tavsiye ediyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir