Dabakhane şifalı suyu ziyaretçi akınına uğruyor

Harput Kalesi ile Fethi Ahmet Baba Türbesi yolu üzerindeki dere içerisinde yer alan tarihi Dabakhane şifalı suyu, ziyaretçi akınına uğruyor.  

Yapılış tarihi tam bilinmemekle birlikte 1988 yılında eski binasının yerine yapılan ve iki kubbeden ibaret bina içerisinde yer alan iki şifahane bölümünden oluşan Dabakhane şifalı suyu, yoğun ilgi görüyor.

İçerisinde üç göz kurna bulunan tarihi Dabakhane’ye gelen ziyaretçiler bu kurnaların içine sürekli dolan soğuk şifalı suda yıkanıyor. 5 derece sıcaklığa sahip olan ve aynı zamanda içme suyu kriterlerine uygun olan Dabakhane şifalı suyu hem Elazığlıların hem de çevre illerden Elazığ’a gelen yerli turistlerin ilgisini çekiyor.

Şifalı suya giren ziyaretçilerden Mehmet Zengin, “Burası Harput’ta Dabakhane şifalı su olarak biliniyor. İnsanlar buraya şifa bulma amaçlı gelip gidiyorlar. Burada üç tane kurna var. Her kurnaya 3’er sefer girip çıkıyorlar. Karaciğer, romatizma, depresyon buna benzer hastalıkları olan insanlar şifa amaçlı bu suya giriyorlar. Suyun sıcaklığı 5 derece ve gelenler suya fazla dayanamıyor. Bu suyun kaynağı bilinmemektedir” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir