ÇANAKKALE SAVAŞLARI’NIN YAŞANDIĞI TARİHİ GELİBOLU YARIMADASI’NDA ŞEHİTLER İÇİN YAPILAN ŞEHİTLER ABİDESİ’NİN YAPIMINA DESTEK OLMAK AMACIYLA 1953 YILINDA BEŞİKTAŞ, FENERBAHÇE, GALATASARAY VE VEFASPOR’UN KATILIMIYLA DÜZENLENEN ÖZEL TURNUVADA FENERBAHÇE KULÜBÜNÜN KAZANDIĞI, ÇANAKKALE ŞEHİTLER ABİDESİ KUPASI 70 YIL SONRA SERGİLENMEK ÜZERE ÇANAKKALE SAVAŞLARI ARAŞTIRMA MERKEZİ’NE GETİRİLDİ. (MURAT YÜKSEL – MUSTAFA SUİÇMEZ/ÇANAKKALE-İHA) Çanakkale Savaşları’nın yaşandığı Tarihi Gelibolu Yarımadası’nda şehitler için yapılan Şehitler Abidesi’nin yapımına destek olmak amacıyla 1953 yılında Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Vefaspor’un katılımıyla düzenlenen özel turnuvada Fenerbahçe kulübünün kazandığı, ‘Çanakkale Şehitler Abidesi Kupası’ 70 yıl sonra sergilenmek üzere Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezi’ne getirildi. ‘Çanakkale Şehitler Abidesi Kupası’ 4 ay boyunca bu merkezde sergilenecek.

‘Çanakkale Şehitler Abidesi Kupası’ 70 yıl sonra Çanakkale’de

Çanakkale Savaşları’nın yaşandığı Tarihi Gelibolu Yarımadası’nda şehitler için yaptırılan Şehitler Abidesi’nin yapımına destek olmak amacıyla 1953 yılında Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Vefaspor’un katılımıyla düzenlenen özel turnuvada Fenerbahçe kulübünün kazandığı, ‘Çanakkale Şehitler Abidesi Kupası’ 70 yıl sonra sergilenmek üzere Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezi’ne getirildi. ‘Çanakkale Şehitler Abidesi Kupası’ 4 ay boyunca bu merkezde sergilenecek.

Şehit askerler anısına

Çanakkale’nin Eceabat ilçesi sınırları içerisinde kalan 108 yıl önce Çanakkale Savaşları’nın yaşandığı Tarihi Gelibolu Yarımadası’nda Şehitler Abidesi eski Hisarlık Tepe üzerinde Çanakkale Savaşları’nda şehit olan askerler anısına inşa edildi.

Büyük kulüpler yer aldı

Milli Savunma Bakanlığı 1943 yılında Çanakkale Savaşları’nda şehit düşen askerlerin hatırası ve Çanakkale Zaferi’ni ebedileştirmek amacıyla ‘Çanakkale Zaferi ve Meçhul Asker Abidesi Projesi’ yarışması başlattı. Yarışmada Feridun Kip imzası altında Doğan Erginbaş ve İsmail Utkular’ın projesi birinci seçildi. Mimarlar maddi imkansızlıklar nedeniyle Şehitler Abidesi’nin inşaatına 10 yıl sonra başladı. Haziran 1952’de Şehitler Abidesi’nin yapılamamasından dolayı bir kısım kişi ve kurumlar harekete geçti. Abidenin inşaatını yapmak için komite kuruldu. Abidenin yapımı için ilk kampanya bu sırada yapıldı. Çanakkale Savaşları sırasında şehit düşen tüm şehitleri anmak için inşa edilecek olan Şehitler Abidesinin yapımına destek olmak amacıyla 22 Mart 1953’te ‘Çanakkale Şehitler Abidesi Kupası’ için özel turnuva düzenlendi.

Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve Vefa Kulüpleri yer aldı. Turnuva öncesinde 17 Şubat 1953’te Fenerbahçe’den Umumî Katip Rüştü Dağlaroğlu, Galatasaray’dan Umumî Katip Alp Kunt, Beşiktaş’tan Umumî Kaptan Sadri Usuğlu, Vefa’dan Umumî Kaptan Remzi Tatari ve federasyon temsilcileri Orduevi’nde toplandı. Toplantıda Şehitler Abidesi’nin tamamlanmasına destek olmak için yapılacak turnuvanın usulleri belirlendi. Buna göre, karşılaşmalar bir devreli lig usulü yapılacak, her kulüp ancak 1 lisanssız futbolcu oynatabilecek, kaleci hariç 2 oyuncu değiştirilebilecek, gol averajı usulü tatbik edilmeyecek, şampiyon çıkacak olan takıma ödül olarak, ‘Çanakkale Şehitler Abidesi Kupası’ verileceği kararlaştırıldı.

Kupayı Fenerbahçe kazandı

Maçlar 22 Mart 1953’te başladı. Turnuva büyük ilgi gördü. Maçlardan elde edilen gelirle Şehitler Abidesi’ne 100 bin, turnuvaya katılan 4 kulübe ise 40’ar bin lira gelir sağlandı. Turnuvadaki maçlar sonunda son maça Fenerbahçe ve Beşiktaş kaldı. Fenerbahçe sahaya, “Süleyman, Nedim, Müzdat, M. Ali, Basri, Akgün, Fikret, Fahir, Feridun, Burhan Niyazi” kadrosuyla, Beşiktaş ise; “Bülent, Vedii, Faruk, Eşref, Ali İhsan, Nusret, Metin, Halil, Kâmil, Şevket ve Coşkun” kadrosuyla çıktı. Maçı Fenerbahçe 3-0 kazandı. Doktor Tarık Özerengin idaresindeki maçın gollerini Niyazi, Feridun ve Burhan attı. 21 bin 510 seyirci ile oynanan maçta 42 bin 32 lira hasılat elde edildi. Maçtan sonra maddi değeri 5 bin lira olan 25 kilo ağırlığındaki ‘Çanakkale Şehitler Abidesi Kupası’, Ordu Müfettişi İsmail Hakkı Tunaboylu tarafından Fenerbahçe takımına verildi. Kupayı alan Fenerbahçe, Mithatpaşa Stadı’nda şeref turu attı. ‘Çanakkale Şehitler Abidesi’ kupası 70 yıldır Fenerbahçe müzesinde sergileniyor.

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı ile Fenerbahçe Spor Kulübü arasında yapılan görüşmeler sonunda, Çanakkale Savaşları’nın yaşandığı Tarihi Gelibolu Yarımadası’nda Çanakkale şehitleri için yapılan Şehitler Abidesi’nin yapımına destek olmak amacıyla 1953 yılında Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Vefaspor’un katılımıyla düzenlenen özel turnuvada Fenerbahçe kulübünün kazandığı, ‘Çanakkale Şehitler Abidesi Kupası’ 70 yıl sonra sergilenmek üzere Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezi’ne getirildi. 70 yıldır Fenerbahçe Müzesi’nde sergilenen ‘Çanakkale Şehitler Abidesi Kupası’ Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezinde 4 ay boyunca sergilenecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir