Bursa’daki Kocasu Deresi rafting tutkunlarını ağırlıyor

Bursa’nın dağ ilçesi Orhaneli’deki Kocasu Deresi’nde kurulan rafting parkuru, su sporları tutkunlarının gözdesi oldu.

Marmara Bölgesi’nin tek rafting parkuruna sahip olmasıyla dikkat çeken Orhaneli ilçesi, Kocasu Deresi’nde adrenalin tutkunlarını ağırlıyor. Ziyaretçilerin turlarına Alman kurt köpeği ‘Leo’ da eşlik ediyor. Rafting yapmak için yurt içinden ve Belçika’dan özel olarak gelenler oluyor.

Turist sayısı arttı

Belediye Başkanı Ali Akyurt raftingin ilçeye gelen yerli ve yabancı turist sayısında büyük artış sağladığını söyledi.

Akyurt, “Bursa’nın güneyinde kalıp şehre en yakın ulaşıma sahip olan ilçede yaşıyoruz. Marmara’nın en büyük akarsuyu ilçemizden geçmekte. 2020’de başlattığımız çalışmanın ardından 2021’de rafting parkurumuzu açtık. Geçen iki yıl içinde 18 bin 500 nüfusa sahip ilçemiz rafting yapmak için gelen 15 bin konuk ve sporcuyu ağırladı. Rafting için Belçika, Almanya ve ağırlıklı olarak Kuveyt’ten gelenler var. Deliballar’da köyde yaşamlarını sürdüren kadınlarımıza geçen aylarda ilk kez rafting yaptırdık” ifadelerini kullandı.

Görevli 30 rehber var

Tesislerin yöneticisi Enes Ankıt, 7 kilometrelik parkurda altı kişilik veya iki kişilik botlarla rafting yapıldığını belirterek, “1 saat süren bu sporu yapmak isteyenler bot başına bin 500 lira ödüyor. Rafting turunda yüzme alanımız da bulunuyor. 30 rehberimiz var” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir