Boğaz’da bir Viking yelkenlisi

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Boğazı’ndan Norveç’teki arkeolojik kazılarda bulunan, 10. yüzyılda inşa edildiği düşünülen “Klastadship” isimli Viking yelkenlisinin bire bir replikası “Saga Farmann” isimli yelkenli geçti.

Kaptan Lars Bill yönetiminde, Vikinglerin denizcilik tarihine ışık tutmak ve bu kültürü tanıtmak için tura çıkan yelkenli gemi Rumeli Feneri’nden Boğaz’a giriş yaptı.

İstanbul Boğazı boyunca yelkenlerini açarak hareket eden gemi çevredeki vatandaşların ilgisini çekti.
Gemi Kalamış’taki Setur Marina’ya demir attıktan sonra önümüzdeki günlerde Rahmi M. Koç Müzesi rıhtımına bağlanıp ziyarete açılacak.

Norveç’teki 4. Viking gemisi

1893 yılındaki kazılarda keşfedildikten sonra 1970’de tamamı ortaya çıkarılan “Klastadship”, Norveç’teki 4. Viking gemisi olarak biliniyor. “Oseberg”, “Gokstad” ve “Tune” ise diğer Viking gemileri olarak bu kültürde önemli bir yere sahip.

Dizaynı ve gemi yapım tekniklerindeki özellikleriyle dünya denizcilik tarihinde önemli konuma sahip olan Klastadship’in replikası “Saga Farmann” da Viking denizcilik kültürünü ve yelkenlilerini tanıtmak için Karadeniz, Akdeniz, Manş Denizi ve Norveç Denizi’nde faaliyetler yapacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir