Bitlis’teki 300 yıllık taş evler Doğaseverlerin yeni gözdesi

Bitlis’in Hizan ilçesine bağlı Koçlu köyünde geçmişi 1700’lü yıllara dayanan taş evler, ilkbaharda doğaseverlerin en çok tercih ettiği rotalardan biri haline geldi.

İlçedeki derin vadilerin yamaçlarına kurulu köydeki tarihi taş evler, fotoğraf sanatçıları, gezginler ve turistlerden yoğun ilgi görüyor.

Tur düzenleyerek köyü ziyaret edenler, bölgedeki yeşil örtüyle bütünleşen tarihi taş evleri, dar sokaklardaki doğal yaşamı görüntülüyor.

Bitlis'teki tarihi taş evler doğaseverlerin ilgi odağı - 2

Van Vadi Doğa Sporları Kulübü üyeleri de yaklaşık 300 yıllık tarihi taş evleriyle ziyaretçilerin tercih ettiği yerlerin başında gelen Koçlu köyüne gezi düzenledi.

Bitlis'teki tarihi taş evler doğaseverlerin ilgi odağı - 3

Kulüp Başkanı Ömer Demez, özellikle ilkbahar ve kış aylarında bölgeye yoğun talep olduğunu söyledi.

Bitlis'teki tarihi taş evler doğaseverlerin ilgi odağı - 5

Tarihi taş evlerin ilkbaharda insanları kendine hayran bırakan bir manzaraya büründüğünü belirten Demez, “Ziyaretçiler bölgenin tarihi taş evlerine, manzarasına hayran kalıyor. Bu yıl çok yoğun talep üzerine ikinci kez tur düzenledik. Kış aylarında da birkaç kez tur düzenleyeceğiz.” dedi.

Bitlis'teki tarihi taş evler doğaseverlerin ilgi odağı - 6

Doğasever Eşref Yıldız ise Koçlu köyünün tarihi evleri ve doğasıyla çok güzel olduğunu ifade ederek, “Köyün tamamı taş evlerden oluşuyor. Evler iki katlı. İnsanları çok cana yakın. Köyün dar sokakları ve kuş bakışı manzarası muazzam. Herkesin görmesi gereken bir yer.” diye konuştu.

Bitlis'teki tarihi taş evler doğaseverlerin ilgi odağı - 7
Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir