Bir aşk hikayesinden doğan şaheser: Tac Mahal

Türk-İslam Mimarisinin en önemli örneklerinden olan Tac Mahal, asırlar öncesinde yaşanan bir aşkı anlatıyor.

Dünyanın en ihtişamlı ve önde gelen mimari anıtlarından olan Tac Mahal, Hindistan’ın Agra kentinde bulunuyor. Jumna Nehri’nin yanında inşa edilen Tac Mahal UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde de yer alıyor.

Mimari harikası olmasının yanında duygu dolu bir yapım hikayesine sahip bir şaheser olan yapı Türk-İslam Mimarisinin en önemli yapıtları arasında gösteriliyor. Babür İmparatorluğunun 5. hükümdarı Şah Cihan’ın 17 Haziran 1631 tarihinde genç yaşta ölen eşi Ercümend Bânû Begüm için o zamanki imparatorluğun başkenti olan Agra’da yaptırdığı Tac Mahal, Mümtaz Mahal’in ve 1666’da ölen imparator Şah Cihan’ın mezarlarını barındırıyor.

Bu eser, hanedanın gücü kadar, Şah Cihan ile eşi Ercümend Bânû Begüm arasındaki sevginin de sembolü olarak değerlendiriliyor.

Tac Mahal hakkındaki rivayete göre; Şah Cihan’ın tahta çıkması üzerine Mümtaz Mahal adını alan Ercümend Banu, on dördüncü çocuğunu dünyaya getirirken hayatını kaybeder. Hükümdar da, eşine duyduğu sevginin bir işareti olarak ihtişamlı bir anıt mezar yaptırarak teselli bulmaya çalışır.

Türbe, iki yanında simetrik yapılar olarak inşa edilmiş cami ve konuk evi ile anıtsal giriş kapısından olan yapılar bütünü içinde yer alıyor. Türbenin inşaatı için mimar ve ustalardan oluşan bir heyet kuran hükümdar, Osmanlı, İranlı, Suriyeli usta ve sanatkârlarla birlikte mahallî Hint ustalara da görev vermiş. Bağdat’tan hattat, Buhara’dan kakma ustası, İstanbul’dan kubbe ustası, Semerkand’dan minare yapımcısı, Kandahar’dan taş ustası, Şiraz’dan çizim ustası getirtmiş.

Tac Mahal’in yapımında parlak, ince mavi damarları olan beyaz mermer kullanılmış. Aynı mermerden yapılan ve yerden yüksekliği 82 metre olan kubbe, Mimar İsmail Efendi tarafından yapılmış ve 1648 yılında tamamlanmış. Kubbesi üzerinde altınlı bir alem bulunan türbenin beyaz mermerden 4 minaresi bulunuyor. Anıtın dört yanına Hattat Settâr Efendi tarafından Yasin suresinin tamamı yazılmış. İnşaatında çok sayıda ustanın da yanı sıra, günde 20 bin işçinin çalıştığı tahmin edilen Tac Mahal’in yüz binlerce akik, sedef ve firuze gömülü olan duvarlarında ayrıca 42 zümrüt, 142 yakut, 625 pırlanta ve 50 adet çok iri inci bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir