Türkiye’nin önemli kültür turizmi merkezlerinden Karabük’ün Safranbolu ilçesine gelen tatilciler için geçen yıl başlatılan Batı Karadeniz Ekspresi, yolcularına tarih ve doğayla iç içe gezi imkanı sağlıyor. ( Ahmet Özler – Anadolu Ajansı )

Batı Karadeniz Ekspresi tarih ve doğayla buluşturuyor

Türkiye’nin önemli kültür turizmi merkezlerinden Karabük’ün Safranbolu ilçesine gelen tatilciler için geçen yıl başlatılan Batı Karadeniz Ekspresi, yolcularına tarih ve doğayla iç içe gezi imkanı sağlıyor.

Ankara-Kars hattında hizmete sunulan ve her geçen gün tatilcilerin ilgisinin arttığı Turistik Doğu Ekspresi’ne alternatif Karabük’ten geldi.
Karabük’e gelen tatilciler, TCDD’ye ait Batı Karadeniz Ekspresi’yle yaklaşık bir saat en büyük blok ormanlar ile tabiat parkları, şelaleler, göller, yaylalar, kanyonlar ve kamp alanları arasında seyahat ediyor.

Batı Karadeniz Ekspresi

Tatilciler, tren seyahatinin ardından Osmanlı’nın şehir hayatını ve kültürünü bugüne aktarmayı başarmasıyla “açık hava müzesi” unvanıyla anılan UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki tarihi evleriyle ünlü Safranbolu ilçesinde de adeta “zamanda yolculuk” yapıyor.
Bu kapsamda İzmir’den gelen yaklaşık 100 kişilik grup, bölgeye özgü bitki ve ağaç türleriyle doğal güzellikler sunan Yenice ilçesinden Karabük’e Batı Karadeniz Ekspresi ile yolculuk yaptı.

“Gelen konuklarımızın mutluluğu bizi çok sevindirdi”

Misafirlerini Safranbolu’da karşılayan ve onlarla tek tek ilgilenen Safranbolu Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Şebnem Urgancıoğlu Ergüder, konaklama sürelerini uzatabilmek ve turizm çeşitliliğini artırmak adına Safranbolu’ya gelen turistleri trenlerle seyahat ettirdiklerini söyledi.

Geçen yıl ilkbaharda başlattıkları projenin yaz aylarında ilgi gördüğünü, bunun kışın da sürdüğünü anlatan Ergüder, şöyle devam etti “Trenle hedefimiz Safranbolu’da konaklama süresini çoğaltmak ve turizmi çeşitlendirmek. Proje şu anda gerçekten güzel gidiyor. Bunun farklı periyotlarda devamı olacağını biliyoruz çünkü baştan tarihler yazıldı. Gelen konuklarımızın mutluluğu bizi çok sevindirdi. Amaca ulaşılacağına inanıyorum.”

İzmir’den bir grubun geldiğini aktaran Ergüder, “Bu gruplar normalde önceki güzergahlarında Safranbolu’ya gelip Amasra’ya gidiyorlardı. Safranbolu’da yemek almıyorlardı, bir gece konaklıyorlardı. Bu da Safranbolu’ya çok katma değer yaratmıyordu. Biz Yenice ve Pınarbaşı’nı da çeşitlerimiz içine kattığımızda gördük ki 2 gece konaklama, öğle yemeği ve Safranbolu’da geçen daha uzun süre… Ben daha da bunun artacağını, hatta belki ilerleyen dönemde 3 geceye çıkarılabileceğini düşünüyorum. Tabi ki bunları, daha büyüğünü hedefliyoruz.” diye konuştu.

“Kesinlikle çok daha fazla ilgiyi hak ediyor”

Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı turist rehberliği yapan ve İzmir’den gelen gruba öncülük eden Yasemin Güngör de daha öncede Safranbolu’ya geldiklerini ancak bu defa tren yolculuğuyla çok farklı anılar yaşadıklarını ifade etti.

Kış turizminden Safranbolu’nun yeteri kadar pay almadığından bahseden Güngör, şunları aktardı:
“Biz de yakın kayak merkezlerini içine alarak Safranbolu’yu da ziyaret ederek hem kültür hem doğa hem de kış turizmini bir arada yapalım dedik. Bunda bir de tren de işin içine girdi. Doğu Ekspresi oldukça yoğun şekilde devam ediyor. Fakat bu tarafta yıllardır hiç kimsenin ele almadığı bir Filyos çayımız var. Onun üzerindeki bir tren hattımız var ki bu tren hattı üzerindeki o doğal güzellikler kesinlikle çok daha fazla ilgiyi hak ediyor. Herkesin gördüğüne değil, aslında hiç kimsenin görmediğine şu anda ihtiyacımız var.”

Yoğun kalabalıklardan ziyade biraz daha nefes alabilecekleri yerlere ihtiyaçları olduğunu vurgulayan Güngör, “Bu yüzden Yenice’den Karabük’e gittik. Çok güzel görüntüler. Ardından Horma Kanyonu’na gittik. Olağanüstü güzel. Bazı yerlere kış çok yakışıyor. Konuklarımız henüz turdayken yakınlarını aradılar. ‘Çok değişik bir tur var ve bu tur mutlaka gidilmeli.’ dediler. Dönüş şimdiden çok güzel. Çok mutluyuz.” dedi.

“Herkesin yaşamasını tavsiye ederim”

Tura katılan Serkan Aksu da keyifli bir tur olduğunu, tatillerinin güzel geçtiğini anlattı.

Trenle ilk defa uzun yolculuk yaptığına işaret eden Aksu, “Yaptığımız yolculuk bizim için farklı bir deneyimdi. Hiç görmediğimiz yerleri gördük. Her şeyden önce biz İzmir’de kar görmüyoruz, burada her yer bembeyaz. Özellikle Safranbolu’yu çok beğendik, evleri muhteşemdi, yöresel lezzetleri çok iyi. Daha önce hiç gelmedim ama gelmediğime pişman oldum. Bir sonraki ziyaretim ailemle olacak. Mükemmel bir deneyim, herkesin yaşamasını tavsiye ederim.” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir