Bandırma Gemi Müzesi 5 bin ziyaretçi ağırladı

“Milli Mücadele” ruhunu yaşamak isteyenlerin yoğun ilgisini çeken  Bandırma Gemi Müzesi’ni 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda yaklaşık 5 bin kişi ziyaret etti.

Bandırma Gemi Müzesi ve Milli Mücadele Açık Hava Müzesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıl dönümü coşkusunu yaşayan yaklaşık 5 bin kişi tarafından ilgi topladı.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Bandırma Gemi Müzesi kentimiz ve ülkemiz için simge noktalardan birisi. Çok önemli bir müze. Kurtuluş Savaşı’nın başlamasında Bandırma Vapuru’nun önemli bir rolü bulunuyor. Bandırma Vapuru bundan 104 yıl önce İstanbul’dan Samsun’a getirdiği Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları bir ülkenin tarihini değiştirdi. Bandırma Vapuru ile birlikte Samsun’a gelen Atatürk ve silah arkadaşları Kurtuluş Mücadelesi’nin ilk ateşini burada yaktı. Bu gururu taşıyan Samsun’da 100’üncü yıl coşkusunu çok daha heyecanlı bir şekilde yaşıyoruz. 100. yıl heyecanını doyasıya yaşadığımız bu günlerde tüm vatandaşlarımızı ‘Milli Mücadele ruhunu hissetmek için müzemizi ziyaret etmeye davet ediyorum.” dedi.

18 Mayıs 2003 tarihinde müze olarak hizmete giren Bandırma Müze Gemisi ve Milli Mücadele Açık Hava Müzesi’ni 2023 yılında, bugün itibarıyla yaklaşık 350 bin kişi ziyaret etti. Müze 2021 yılında 42 bin 72’si öğrenci 174 bin 735 kişiyi, 2022 yılında ise 63 bin 566’sı öğrenci 259 bin 107 kişiyi ağırladı.

Kurtuluş Savaşı’nın simgelerinden biri

Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. yıl dönümünde müzede çok yoğun şekilde ziyaretçileri ağırladıklarını vurgulayan Müze sorumlusu, sanat tarihçisi Ayhan Çırak, “100. yıl coşkusunu burada hep beraber yaşıyoruz. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda müzemizi yaklaşık 5 bin kişi ziyaret etti. Bayram öncesinde son bir haftadır zaten ziyaret eden vatandaşlarımızın sayısında bir yoğunluk başlamıştı. 100. yıl dönümünde de çok büyük bir ilgi oldu. Artarak devam eden Cumhuriyet coşkusuyla vatandaşlarımızı müzemizde ağırlamaya devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir