Balkanların parlayan yıldızı Sırbistan’da gezilecek yerler

Vize işlemleriyle uğraşmadan Avrupa’ya gitmek istiyorsanız tercih etmeniz gereken ilk ülke Sırbistan olmalı. Özellikle Hırvatistan’ın Schengen bölgesine girdikten sonra Sırbistan bölgenin incisi haline geldi.

Sırbistan tarihine baktığımızda da bize çok uzak bir yer değil aslında. Ülkeye girdiğiniz de birçok yerde Osmanlı eserlerini görmeniz mümkün. Sırbistan’da gezilecek yerlerin başında da zaten bu eserler geliyor. Ayrıca ülke sağlık turizmi de bir hayli gelişmiş durumda. Çeşitli yerlerinde bulunan ve ünüyle bilinen şifalı sular ve kaplıcalar, dünyanın birçok noktasından ülkeye turist çekiyor.

Gelin beraber Sırbistan’da gezilecek yerleri inceleyelim.

KALEMEGDAN

Belgrad’da Tuna ve Sava nehirlerinin kesişim noktasında bulunan Kalemegdan, Roma İmparatorluğu tarafından inşa edilmiş. Stratejik konumu nedeniyle birçok noktaya hakim olan kale, 1500’lü yıllarda Osmanlı İmparatorluğu tarafından da kullanılmıştır.

Sırbistan’ın simgesi haline gelen Kalemegdan Kalesi özellikle kış aylarında muhteşem bir manzaraya ev sahipliği yapıyor.

Ayrıca bu tarihi kaleye giriş ücretsiz. Ama kale içinde bulunan askeri müzeye girmek isterseniz 150 RSD ödemeniz gerekmekte.

Belgrad: Günün Her Saati Yaşayan Kent
Kalemegdan olarak adlandırılan Belgrad Kalesi haftanın her günü, 24 saat ziyarete açık ve giriş ücretsiz. Kocaman parkı ve şahane manzarası ile tüm şehri kendine çekiyor. Nehir tarafında bulunan geniş teras, Sava ve Tuna nehirlerinin ve şehrin manzarasını ayaklarınızın altına seriyor. III. Ahmet döneminde sadrazamlık yapmış olan Mora Fatihi Damat Ali Paşa’nın türbesi kalede bulunuyor. Bu türbe Belgrad’da kalan son iki Osmanlı türbesinden biri. Diğeri ise kalenin aşağısında bulunan Şeyh Mustafa Türbesi. Kalenin içerisinde ayrıca Sokullu Mehmet Paşa’nın çeşmesini de görmek mümkün. Çeşme olduğu gibi duruyor ancak sadrazamımızın çeşmesi bugün akmıyor. Sokullu Mehmet Paşa Sırp asıllıdır. Osmanlıda 14 yıl sadrazamlık yapmış.
Dili:Sırpça
Başkenti:Belgrad
Para Birimi:Sırp Dinarı
Nüfusu:6,871,547

NİKOLA TESLA MÜZESİ

Ülkede en çok ziyaretçi alan noktalardan bir tanesi de dünyaca ünlü Sırp mucit Nikola Tesla’nın adına açılmış ve kendisine ait önemli belge ve kişisel eşyaların sergilendiği Nikola Tesla Müzesi. Belgrad’da Krunska caddesi üzerinde bulunan müzede Tesla icatlarının demolarını görme şansına da sahip olabilirsiniz.

 Nikola Tesla Müzesi

KNEZ MİHAİLOVA CADDESİ

Avrupa’da görebileceğiniz en güzel caddelerden biri Belgrad’da yer alıyor. Knez Mihailova Caddesi, ülkenin en modern yüzünü oraya çıkarıyor. Cadde üzerinde yer alan kafelere uğrayarak küçük bir kahve molası verebilir, restoranlara giderek de ülkenin lezzetli yemeklerini tadabilirsiniz.

Knez Mihailova Caddesi

NOVİ SAD

Novi Sad, tarihi ve estetik mimariyle Sırbistan’ın en güzel şehirlerinden bir tanesi.

1526 ila 1687 yılları arasında Osmanlı Devleti’ne bağlı olan Novi Sad sonraki dönem Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’na bağlandı. Bundan dolayı Novi Sad’ın ana meydanındaki binalar ve sokakları neoklasik mimariye aittir.

19. yüzyılda Sırp kültür başkenti ilan edilen bu şehir, “Sırbistan’ın Atinası” olarak nitelendiriliyor. Şehirdeki etkinlikler, birbirinden eğlenceli konserler ve kültürel çalışmalar Novi Sad’ı daha cazip bir kent haline getiriyor.

Şehrin en önemli turistlik mekanları Trg Slobode (Özgürlük Meydanı), Name of Mary Kilisesi, Belediye Binası (Town Hall), Ortodoks Piskopos Sarayı’dır.

Novi Sad

SUBOTİCA

Bu kentte Macar kültürünün esintilerini görmeniz oldukça mümkün. Subotica’daki tabelalar bile çift dille yazılmıştır. Bol kırmızı biberli Macar yemeklerinden hadi bu kültürün şehirde ne kadar etkili olduğunu görebilirsiniz. Art nouveau mimarisiyle sizi farklı bir döneme götürecek. Ayrıca saat kulesine çıkarak bu masalsı şehri izleyebilirsiniz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir