Asırlık tatlar burada buluştu: ‘Yedi Bölgede Türk Mutfağı’ sergisi

Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde, 21-27 Mayıs Türk Mutfağı Haftası kapsamında ‘Asırlık Tatların Buluşma Noktası: Yedi Bölgede Türk Mutfağı’ sergisi açıldı.

Emine Erdoğan’ın ev sahipliği yaptığı sergide, Türkiye’nin coğrafi bölgelerinin sahip olduğu doğal ve kültürel miras ile tarımsal çeşitlilik dijital deneyim alanlarında davetlilere sunuluyor. Ayrıca dijital ekranlarda, Türkiye’nin tüm bölgelerinin mutfak zenginliği ve sofra kültürleri hakkında bilgi veriliyor.

Çeşitli bölgelere ait mutfak araç gereçleri, el emeği dokuma işleri ve sofra sunumları yer alıyor. Coğrafi işaretli ürünlerin de tanıtıldığı sergide, Türk mutfağının hikayesi, tarihi gelişimi ve bölgelerin kendine has dokuları izlenebiliyor. 22 Mayıs’ta açılan sergi, 1 ay boyunca ziyaret edilebilecek.

Türkiye’de ve dış temsilcilikler aracılığıyla tüm dünyada 2022’den itibaren çeşitli etkinliklerle kutlanan hafta kapsamında hazırlanan sergi ile Türkiye’nin zengin gastronomi kültürünün tüm dünyaya tanıtılması amaçlanıyor.

Ziyaretçileri serginin fuaye alanında, “Her şey bu topraklarda tek bir buğday tanesiyle başladı.” sözleriyle başlayan bir video karşılıyor.

Daha sonra, Akdeniz, Marmara, Ege, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu bölgeleri için özel olarak tasarlanan odalara geçiliyor.

Her odada, Ankara Olgunlaşma Enstitüsünce hazırlanan bölgelere özgü el emeği yöresel ürünler, objeler ile coğrafi güzellikler ve tasarımlara ait maketler bulunuyor. Aynı zamanda her bölümde o yöreye ait lezzetler ekranlara yansıtılarak, bölgelerin mutfak kültürleri ziyaretçilere tanıtılıyor.

Sergide, Akdeniz Bölgesi’nin tanıtıldığı bölümde maket portakal ağacı, Ege Bölgesi’ne ait kısımda Efes Antik Kenti’nin maketi ile enginar motifli yemek takımı, Marmara Bölgesi’nde yer alan Topkapı Sarayı’nın kubbesinin maketi, İç Anadolu Bölgesi’nin tanıtıldığı bölümde ise peribacası ile sıcak hava balonlarının maketleri ön plana çıkıyor.

Türk misafirperverliğinin mutfak kültürüne yansımalarının vurgulandığı sergide, aynı zamanda farklı kentlere özgü bakır sunum eşayaları, el emeği motifler ve çini tasarımlar da yer alıyor.
21-27 Mayıs Türk Mutfağı Haftası kapsamında açılan sergi 1 ay boyunca ziyaret edilebilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir