Arsemia Antik Kenti’nde gizli bir su tüneli keşfedildi

Adıyaman’ın Kahta ilçesinde bulunan Arsemia Antik Kenti’nde gizli bir su tüneli bulundu

Antik dönemde Nympahaios (Perili Su) olarak adlandırılan Kahta Çayı’na kadar ilerlediği düşünülen tünel için kazı izni alınarak, çalışmalara başlanıldı. Kazı ekibi yaklaşık 25 metre kadar merdivenli tünelde ilerledi.

Tünelin antik dönemde Nympahaios’tan Arsemia Antik Kenti’ne su taşımak ve askerlerin gizlice başka bölgelere gitmek için kullanıldığı tahmin ediliyor.

Adıyaman Müze Müdürü Mehmet Alkan, Arsemia Antik Kenti’nin batısında tespit edilen tünel ile ilgili bilgi vererek, “Arsemia Antik Kenti’nin hemen batı kısmında yer alan bir su tüneli tespit ettik. Bu su tünelinde yapmış olduğumuz kazılar neticesinde 25 basamak ortaya çıkartıldı. Bu 25 basamakta sonra ise tünel daralarak 20 metre daha tespit edildi. Bu kazılar sonucunda ise Nympahaios Çayına (Eski Kahta Çayı) ulaşmayı düşünmekteyiz. Daha önceki antik dönemde güvenlik nedeniyle Eski Kahta Kalesi ile Arsemia Antik Kent arasında bir su tünelinin olduğundan Alman Yüksek Mühendis Fihrt Apple bahseder. Burada yer altı su tünelinden bahseder. Büyük ihtimalle burada yapacağımız kazılar neticesinde ilk yeraltı su tüneline ulaşacağımızı düşünüyoruz.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir