Antalya’da “Yörük göçü” etkinliği gerçekleştirildi

Antalya’nın Kumluca ilçesinde bu yıl 24’üncüsü düzenlenen Tarım ve Seracılık Festivali kapsamında “Yörük göçü” etkinliği gerçekleştirildi.

Mahalle sakinlerinin geleneksel kıyafetler giyerek yörüklerin yaylaya göçlerinin canlandırıldığı etkinlikte, geçmişte kullanılan tarım aletleri, el aygıtları, at, eşek, deve, keçi, koyun sürüleri ve köpeklerle şehir merkezinde kortej yürüyüşü yapıldı.

Korteje katılanlar, yaklaşık iki kilometrelik yürüyüş sonunda Karatepe Stadı’na ulaştı. Yörük çadırlarına varan katılımcılar, çadırlarına yerleşti.

Yörük kortejinin başlangıcında Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na festival açılış çelengini sunan Kumluca Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu, Köleoğlu, Tarım ve Seracılık Festivali’nde Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle bazı etkinlikleri yapmayacaklarını söyledi.

Festivaldeki amaçlarının Yörük kültürünü yaşatmak, gelecek nesillere aktarmak olduğunu ifade eden Köleoğlu, “Yöre halkımız, çiftçilerimiz, Yörüklerimiz bir yıl süreyle serada, tarlada çalıştılar, yoruldular. Her yıl düzenlediğimiz Tarım ve Seracılık Festivali’mizi bugün Yörük göçümüzle başlattık. Halkımız, kendi kültürlerini yaşatmak adına bu göçü düzenledi. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

Karatepe Stadı’nda Yörük göçü kortejinin sona ermesinden sonra protokol üyeleri, Yörük çadırlarına ziyarette bulunarak vatandaşlarla sohbet etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir