Aizanoi Antik Kenti İstanbul’da tanıtılacak

Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesindeki Aizanoi Antik Kenti, İstanbul’da bu yıl 8’incisi düzenlenecek “Uluslararası Koruma, Restorasyon, Arkeoloji, Müzecilik Teknolojileri Fuar ve Konferansı: Heritage İstanbul”da tanıtılacak.

8. Heritage İstanbul, 15-17 Mayıs’ta Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenecek

Kütahya Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nde düzenlenen basın toplantısında açıklama yapan Heritage İstanbul Projeler Sorumlusu Osman Murat Akan, “Kültür mirasının aslında önemli unsurlarından birisi olan ekonomi ve onun da ilk çıktığı noktalardan birisi olan Ege Bölgesi’ndeki Lidya, ondan sonra da Aizonai’nin olduğu biliniyor. Toplantımızı Roma toprakları ve paranın döndüğü, paranın nominal değerinin bulunduğu yerler olan ve dünyanın ilk borsasının kurulduğu yer olarak bilinen alanda yapmak istedik. Hem bunu Türkiye’ye duyurmak hem CoinTR’yi, hem de bölgesel farkındalığı sağlamak için böyle bir adım attık.” dedi.

Aizanoi’ye özel NFT’ler hazırlanacak

Aizonai Antik Kenti’nin kendileri için ilk kültür miras projesi olduğunu belirten CoinTR Üst Yöneticisi (CEO) Ali Eşelioğlu, “Aizanoi’nin daha çok tanınması için ve gelecek nesillere daha güzel anlatılması konusunda dijitalleştirilmesi için, aynı zamanda kazı çalışmalarının da kesintisiz devamı için çeşitli fonlar sağlayabilmek bizim önceliklerimiz arasında. Bu kapsamda ilk olarak aralarında kentin önemli figürlerinden Zeus Tapınağı’nın, borsanın da yer aldığı antik kentten çıkarılmış ve seçilmiş kıymetli eserleri kapsayan 3 tane özel seri ve toplamda 12 tane NFT hazırlatıyoruz. Bu NFT dediğimiz şey aslında bir dijital varlık. Yani benzersiz tek parça özellikli seçilmiş sanat eserleri diyebiliriz.” ifadelerine yer verdi.

Fuara gelen ziyaretçilere Aizanoi NFT’leri hediye edilecek

Eşelioğlu, 15 Mayıs’ta açılışı yapılacak İstanbul’daki fuarın tüm ziyaretçilerine antik kentle ilgili bir parça NFT hediye edeceklerini duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir