900 yıllık Güpür Hamamı küllerinden doğacak

900 yıllık Tarihi Güpür Hamamı’nın restorasyon projesi için Çorum Belediyesi çalışmalara başladı.

Geçmişi Selçuklu dönemine kadar dayanan Güpür Hamamı, Çorum Belediyesi tarafından 9 Milyon 800 Bin TL bedelle satın alınarak Çorum halkına kazandırılmıştı. Tarihi Kent Meydanı Projesi’nin kalbi konumunda olan Güpür Hamamının restore edilerek yeniden Çorum’a kazandırılması için hazırlıklar devam ediyor.

Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Çorum tarihinde önemli bir yeri olan Güpür Hamamı için hazırlayacakları projeyi istişare ve ortak akılla belirleyeceklerini söyledi.

Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, metal sanatçısı ve tarih araştırmacısı Hasan Tuluk ile birlikte Güpür Hamamı’nda incelemelerde bulundu. Hamamın tarihi yapısı ve özellikleriyle ilgili bilgiler veren Hasan Tuluk, Daha önceden bu bölgenin derin bir çöplük olarak kullanılmasından dolayı hamamın derin bir çukur alan üzerine inşa edildiğini dile getirdi.

Yıllar sonra bile hamamın temel yapısını oluşturan kubbe ve taşlarında en ufak bir rutubet olmadığına dikkat çeken Tuluk, “Burası muazzam bir eser ve heyecan verici tarihi bir yapı. Bu esere sahip çıkılması şehrimiz için çok önemli. Çorum Belediyesi sayesinde çok önemli bir eser daha kentimize kazandırılış olacak" dedi.
Restorasyonla ilgili proje hazırlığında olduklarını belirten Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, “Tarihi Kent Meydanı Projesi'nin kalbi konumunda olan Güpür Hamamı restore edilerek yeniden Çorum'a kazandırılacak olmasından mutluluk duyuyoruz. Tarihi yapının içerisindeki detaylar çok önemli. Buranın hikayesini ve tarihini bilen, heyecan duyan insanlarla birlikte istişarelerle şehrimize kazandıracağız” şeklinde konuştu.
Güpür hamamının yanı sıra Kilise, Taşhan, Çavuş Hamamı gibi birçok tarihi eseri ayağa kaldırarak şehrin kimliğini ve kişilini tekrar ortaya çıkacaklarını açıklayan Başkan Aşgın, “Şehrimizdeki tarihi yapıları Velipaşa Hanı'nda olduğu gibi ayağa kaldırarak, gelecek nesillere aktarmış olacağız.” ifadelerini kullandı

Güpür Hamamı’nın Selçuklu döneminde yapıldığı tahmin ediliyor. 1530’lu yıllara ait Osmanlı belgelerinde bu hamamdan bahsediliyor. 1648’li yıllarda Evliya Çelebi’nin de yolu buraya düşüyor ve hamamı farklı bir isimle ifade ediyor. Bütün tarihçiler bu hamamın Selçuklular tarafından yapıldığını ve 800-900 yıllık bir hamam olduğunu söylüyor.

Uzun yıllardır harabe olarak kalan Güpür Hamamı tekrar şehrimize kazandırmayı hedefleyen Çorum Belediyesi geçtiğimiz aylarda Belediye Meclisi’nin onayı ile satın alma işlemini tamamladı. Restorasyon çalışmalarının yapılması için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na tahsis edilen tarihi hamam, restorasyon tamamlandıktan sonra tekrar Çorum Belediyesi’ne devredilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir