15 binden fazla turist Soğanlı Vadisi’ni gökyüzünden izledi

Kayaları, kiliseleri ve peribacalarıyla ziyaretçilerin ilgisini toplayan Soğanlı Vadisi’nde 1 yılda 15 binden fazla turist balon turuna katıldı

Kayseri’nin Yeşilhisar ilçesine 18 kilometre mesafede konumlanan ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Soğanlı Vadisi, 1 yıldır sıcak hava balonu turlarıyla maceraseverlere ev sahipliği yapıyor.

1500 yıllık tarihe sahip olan Soğanlı Vadisi sıcak hava balonu turizmiyle adından söz ettiriyor

Günde 13 balonun havalandığı vadide balon turuna katılan yerli ve yabancı turistler şehrin panaromik manzarasını gökyüzünden izleme fırsatı buluyor.

Kayseri Valisi Gökmen Çiçek’in girişimleriyle bölgenin önemli yatırımlar aldığını belirten Yeşilhisar Kaymakamı Ahmet Ali Altıntaş, “Burada ciddi manada altyapı eksikliği vardı. Valimizin desteğiyle bir proje başlattık. Proje kapsamında çevre düzenlemesi yaparak hem araç yollarını baştan aşağı düzenledik hem de turistik alanların girişlerinin temizlenmesi sağlanmış oldu. Yürüyüş yolları ile tarihi kiliselerin önlerine kadar giden toprak patika yollar elden geçti ve taş yapılara çevrildi. Doğayla uygun malzemeler seçildi. Bu sayede tarihi eserlerin gezilmesi, biraz daha konfora kavuşmuş oldu.” ifadelerini kullandı.

“Günlük 13 balon sürekli uçuş yapıyor”

Altıntaş, “Sıcak hava balonları yaklaşık 1,5 yıldan beri uçuyor, ancak son 1 yılda aktif olarak canlandı. Şu an günlük 13 balon sürekli uçuş yapıyor. Bir yılda 15 binden fazla kişi burada uçuş yapmış. 1200 fazla da uçuş sayısı bize bildirildi. Bu bölgenin aslında en büyük turizm lokomotifi sıcak hava balonları oldu. Geçen bir sene içinde yerli ve yabancı bölgeyi gezmeye gelen çok fazla turist var. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcımız da geçtiğimiz günlerde burayı ziyarete geldi. Kendileri de bu sayıyı söylediler. 200 binden fazla insan Soğanlı Vadisi’ni ziyaret etti ve bölgenin güzelliklerini gördü. Tabi burada tanıtım faaliyetleri çok ön plana çıkıyor. Birçok tanıtım faaliyeti icra edilerek bölgenin, insanların beğenisine sunulması hızlandırılmış oldu.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir