100 milyar liralık “Ramazan Bayramı tatili” beklentisi

Ramazan Bayramı tatilinin 9 güne uzamasıyla birlikte Türkiye genelinde yoğun seyahat hareketliliği bekleniyor

2 milyon konaklama

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, bu yıl 5 Nisan’daki ara tatille birleşen 9 günlük Ramazan Bayramı tatilinde, 20 milyon kişinin seyahate çıkacağını ve 100 milyar liralık ekonomi oluşacağını söyledi.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, Ramazan Bayramı’nın bu yıl 9-12 Nisan tarihlerine denk geldiğini belirterek, “İlk ve orta öğretimdeki öğrenciler ise ikinci ara tatil için 5 Nisan’da son dersi yapıp 6 Nisan’da ara tatile girecek, 15 Nisan’da ders başı yapacaklar. Ramazan Bayramı tatilinin 9 güne çıkarılması kararını, iki tatilin tam olarak birleşmesi açısından son derece kıymetli buluyoruz. Açıklamanın erken yapılması da bayrama kadar olan süreçte vatandaşlarımızın ve seyahat acentelerimizin planlamalarını yapabilmelerine olanak sağladı.” diye konuştu.

20 milyon kişi seyahate çıkacak

Bu dönemde memleket ve akraba ziyaretleri dahil olmak üzere 20 milyon civarında kişinin seyahate çıkmasını beklediklerini söyleyen Firuz Bağlıkaya, “Bu kişilerin 2 milyonluk bölümünü doğrudan turizm hareketleri oluşturacak. Turizm tesislerine giriş sayısının 1.5 milyon düzeyinde olmasını, diğer konaklama türleri de eklenince turistik konaklama sayısının 2 milyon sayısına ulaşmasını bekliyoruz. Ara tatil ve bayram tatili dönemindeki memleket, akraba ziyaretleri ile turizm hareketliliğini kapsayan tüm seyahatlerin oluşturacağı ekonomik hacmin ise toplamda 100 milyar TL seviyelerinde gerçekleşmesini öngörüyoruz.” dedi.

Kültür turları talep görüyor

Bayram tatilinde seyahat acentelerinin her bütçeye uygun yurdun dört bir yanını kapsayan alternatif turlar oluşturduğunu dile getiren Bağlıkaya, şu bilgileri paylaştı:

“Akdeniz bölgesindeki otellere, doğa ve kültür turlarına ilgi çok yüksek. Kültür turlarında GAP, Karadeniz ve Kapadokya turları öne çıkıyor. Seyahat acentelerimiz 3, 4 ve 5 gecelik turları vatandaşlarımızın beğenilerine sundu. Ramazan Bayramı tatilinin 9 güne çıkarılmasıyla 6-7 gecelik turlar da talep görmeye başlayacak. Şu anda yoğunluk 3 ve 4 gecelik turlarda. Bayramda yurt içi turlarda üç gecelik otobüslü kültür turları kişi başı fiyat 8 bin TL’den, 5 gecelik turlar ise 11 bin TL’den başlıyor. Uçaklı yurt içi turlarda fiyat ortalaması 15 bin TL’ye yükseliyor.”

Yurt dışı seyahatlerde vize ayrıntısı

Yurt dışı turlarda vize konusunda yaşanan sıkıntıların devam ettiğini vurgulayan Bağlıkaya, “Vize başvurusu reddedilen vatandaşlarımızın, vizesiz Balkan turlarına, Mısır gibi destinasyonlara yöneldiğini görüyoruz. 3 gece 4 gün ve 4 gece 5 günlük turlar daha çok talep görüyor. Yurt dışı turlarda fiyatlar kişi başı 400 Euro’dan başlayıp, uzaklığına ve ulaşım aracına göre değişiklik gösteriyor. Ortalama tur fiyatı ise 1000 Euro düzeyinde.” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir